Odbor živnostenský vykonává činnosti v rozsahu stanoveném živnostenským zákonem, zákonem o živnostenských úřadech a zákonem o volném pohybu služeb. Činnosti vykonávané živnostenským odborem jsou výkonem státní správy v přenesené působnosti. Plní funkci Centrálního registračního místa (CRM), Jednotného kontaktního místa (JKM) a další úkoly stanovené zvláštními právními předpisy. Je provozovatelem živnostenského rejstříku.

Novinky

Archiv: Odbor živnostenský

Organizace živnostenské správy

Základní informace o živnostenských úřadech

Obecní živnostenský úřadKrajský živnostenský úřadŽivnostenský úřad České republiky

V hlavním městě Praze působí celkem 22 obecních živnostenských úřadů. Ohlásit živnost, podat žádost o koncesi, oznámit změnu, provozovnu nebo doplnit obor, můžete u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu, aniž byste se museli zabývat tím, kde máte bydliště či sídlo, zda jste fyzickou či právnickou osobou.

Přehled pražských obecních živnostenských úřadů naleznete pod tímto odkazem. Přehled obecních živnostenských úřadů v České republice je k dispozici zde. 

Magistrát hlavního města Prahy mimo jiné plní roli krajského živnostenského úřadu. Živnost zde proto nevyřídíte.  Je zejména odvolacím orgánem proti rozhodnutím pražských živnostenských úřadů.

Soustavu živnostenských úřadů završuje Živnostenský úřad České republiky.

Organizační členění zdejšího živnostenského úřadu

Obecní živnostenský úřad v Praze 1 – Odbor živnostenský

Zabezpečuje komplexní výkon státní správy na úseku živnostenského podnikání a volného pohybu služeb v rozsahu stanoveném zákonem o živnostenských úřadech, živnostenským zákonem, zákonem o volném pohybu služeb a souvisejícími předpisy. Podle organizačního řádu ÚMČ Praha 1 se člení na oddělení registrace, oddělení kontrolně správní a oddělení Jednotné kontaktní místo. Provoz odboru zabezpečuje pracoviště sekretariátu.

Oddělení registraceOddělení kontrolně správníOddělení Jednotné kontaktní místo

Vykonává celkovou agendu živností a koncesí a plní funkci centrálního registračního místa (od osob podnikajících na základě živnostenského oprávnění přijímá a následně předává například přihlášky k daním z příjmu a oznámení fyzických osob určená pro sociální a zdravotní správu a to v souvislosti s výkonem jejich živnostenské činnosti).

Vykonává zejména dozor nad živnostmi a koncesemi v působnosti správního obvodu Prahy 1 dle zpracovaného plánu kontrolní činnosti a na základě podnětů jiných orgánů veřejné moci nebo fyzických či právnických osob. Pro tento úsek správy zajišťuje agendu správního trestání. Při výkonu své dozorové pravomoci kooperuje s ostatními orgány veřejné moci.

Poskytuje poradenství v oblasti služeb na vnitřním trhu Evropské unie (např. o podmínkách dočasného poskytování služeb do ČR nebo jiného členského státu EU, o vysílání zaměstnanců do ČR nebo jiné členské země EU, o uznávání zahraničních kvalifikací v ČR apod.) Od podnikatelů, zejména pokud se jedná o vykonavatele služeb postavených mimo rámec působnosti živnostenského zákona (např. činnost advokátů, architektů, daňových poradců, lékařských či nelékařských zdravotnických pracovníků, lékárníků, notářů, patentových zástupců, soudních tlumočníků apod.) přijímá a neprodleně předává přihlášky a oznámení, která jsou činěna v souvislosti s výkonem jejich podnikatelské činnosti a jsou určena příslušnému úřadu. Dále přijímá a neprodleně předává podání spojená s uznáváním odborných kvalifikací.

Praktické informace, které se Vám před návštěvou mohou hodit

Před registrací živnosti se Vám možná bude hodit…

  • K jednání budete potřebovat platný doklad totožnosti (např. občanský průkaz, cestovní pas, povolení k pobytu na území ČR apod.).
  • Jednání probíhá a písemnosti se vyhotovují v českém jazyce. Správní řád účastníkům řízení dále umožňuje předkládat dokumenty ve slovenském jazyce. Cizinci mohou požádat o doprovod a bezplatné tlumočení Integrační centrum Praha. 
  • Zájemce o provozování živnosti musí splňovat všeobecné podmínky, a to pro výkon jakékoliv živnosti (člověk musí být plně svéprávný, bezúhonný ve smyslu živnostenského zákona a nesmí u něho trvat žádná z překážek jako je např. zákaz činnosti provozování živnosti, konkurz, insolvence). U právnické osoby musí tyto podmínky splňovat statutární orgán. Občan České republiky nebo osoba s trvalým bydlištěm na území ČR, nemusí dokládat výpis z rejstříku trestů, neboť si jej živnostenský úřad dokáže obstarat sám. I splnění ostatních podmínek ověří sám úřad – náhledem do příslušných registrů veřejné správy.
  • Pokud máte bydliště na adrese ohlašovny (úřadě) nebo budete mít sídlo na jiné adrese, než je adresa bydliště, potřebujete souhlas vlastníka s umístěním sídla.
  • Výběr živnosti je na Vás.
  • Zároveň s registrací živnosti můžete požádat o předání přihlášky k dani z příjmu, oznámení o vstupu do paušálního režimu, oznámení o zahájení činnosti sociální a zdravotní správě, či oznámit vznik nebo obsazení pracovního místa. Tuto službu nabízí každý obecní živnostenský úřad.
  • Při vstupu do podnikání se vybírá jednorázový poplatek 1000 Kč a to za libovolné množství živností. Za další ohlášení zaplatíte 500 Kč.
  • U ohlašovacích živností vzniká fyzické osobě právo živnost provozovat dnem jejich ohlášení živnostenskému úřadu. Pokud se v ohlášení nevyskytuje žádná vada, živnostenský úřad Vám do 5 pracovních dnů vydá průkaz o živnostenském podnikání – výpis z živnostenského rejstříku. U zahraniční fyzické osoby (mimo EU) je vznik dále vázán na splnění pobytových podmínek. Koncesi lze zahájit až po vydání kladného rozhodnutí. Na vydání koncese má úřad 30 dnů, resp. 60 dnů pokud se ke koncesi musí vyjádřit orgán státní správy. Právnickým osobám vzniká právo podnikat až dnem zápisu osoby do veřejného (např. obchodní, spolkový) či obdobného rejstříku.
  • Proti vydanému rozhodnutí obecního živnostenského úřadu je možné podat odvolání ve lhůtě 15 dnů ode dne jeho oznámení. Odvolání se podává u obecního živnostenského úřadu, který napadené rozhodnutí vydal.

Legislativa

Základní právní úprava živnostenského podnikání
Živnostenský zákonZákon o živnostenských úřadechObsahové náplně živností

Podmínky živnostenského podnikání a kontrolu nad jeho dodržováním upravuje zejména živnostenský zákon.

Zákon č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Působnost a legitimita živnostenských úřadů plyne ze zákona o živnostenských úřadech.

Podle § 73a živnostenského zákona může vláda vydat nařízení, ve kterém stanoví obsahovou náplň jednotlivých živností a oborů činností živnosti volné.

Změny právních předpisů

20242023202220212020201920182017Právě se projednává - zákony v legislativním procesu

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv (1.1.2024)

Jedná se o legislativně technickou změnu § 73 živnostenského zákona, kde dochází k nahrazení slova „zveřejněna“ slovem „vyhlášena“ a na konci textu se doplnila slova „a mezinárodních smluv nebo v předcházející obdobné sbírce“. Zákon byl vyhlášen 6. 11. 2019 ve Sbírce zákonů v částce 120 pod číslem 277/2019 Sb. Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. 1. 2024 (účinnost předpisu byla opakovaně odložena).

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím změnového zákona, kterým se mění zákon o civilním letectví: (1. 1. 2023)

Změnový předpis mimo jiné z režimu živnostenského zákona dále vylučuje provozování bezpilotních systémů držitelem oprávnění k provozu bezpilotních systémů nebo lehkých bezpilotních systémů ve specifické kategorii provozu. Zákon byl vyhlášen 23. 12. 2022 ve Sbírce zákonů v částce 195 pod číslem 431/2022 Sb. a je účinný od 1. 1. 2023.

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím změnového zákona, kterým se mění autorský zákon: (5. 1. 2023)

Změnový předpis mimo jiné z režimu živnostenského zákona dále vylučuje činnost zapsaných prostředníků podle autorského zákona. Zákon byl vyhlášen 21. 12. 2022 ve Sbírce zákonů v částce 193 pod číslem 429/2022 Sb. a je účinný od 5. 1. 2023.

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím změnového zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s využíváním digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností a fungováním veřejných rejstříků: (15. 1. 2023)

Změnový předpis mimo jiné mění procesní stránku vzniku živnostenského oprávnění u obchodních společností a následné vydávání oprávnění. Zákon byl vyhlášen 16. 12. 2022 ve Sbírce zákonů v částce 187 pod číslem 416/2022 Sb. a je účinný od 15. 1. 2023.

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím změnového zákona, kterým se mění zákon o silniční dopravě: (1. 8. 2022)

V souvislosti s transpozicí tzv. balíčku mobility, který reaguje na nové trendy v oblasti mezinárodní nákladní dopravy, dochází mimo jiné ke změně přílohy č. 3 k živnostenskému zákonu (koncesované živnosti), v níž je částečně modifikován předmět podnikání „silniční motorová doprava“. Zákon byl vyhlášen 22. 7. 2022 ve Sbírce zákonů v částce 98 pod číslem 217/2022 Sb. a je účinný od 1. 8. 2022.

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím změnového zákona, kterým se mění zákon o platebním styku: (1. 7. 2022)

V souvislosti se zavedením nové licenční kategorie – poskytování dynamické směny měn – byl změněn rovněž živnostenský zákon, do jehož § 3 bylo nově doplněno, že činnost poskytovatelů služby dynamické směny měn není živností ve smyslu tohoto zákona. Zákon byl vyhlášen 27. 5. 2022 ve Sbírce zákonů v částce 64 pod číslem 129/2022 Sb. a je účinný od 1. 7. 2022.

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím změnového zákona, kterým se mění energetický zákon: (1.7.2022)

V souvislosti se změnou energetického zákona se mění rovněž živnostenský zákon. Do § 3 živnostenského zákona se nově doplňuje, že zprostředkovatelská činnost v energetických odvětvích není živností ve smyslu tohoto zákona. Zákon byl vyhlášen 8. 10. 2021 ve Sbírce zákonů v částce 162 pod číslem 362/2021 Sb. a je účinný od 1. 7. 2022.

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím zákonů o další elektronizaci postupů orgánů veřejné moci (1.2.2022)

Změna souvisí s novou koncepcí legislativního zakotvení právního titulu pro využívání údajů z informačních systémů veřejné správy. Např. v § 60 živnostenského zákona se z tohoto důvodu ruší odstavce 11 až 16.  Zákon byl vyhlášen 9. 7. 2021 ve Sbírce zákonů v částce 113 pod číslem 261/2021 Sb. a je účinný od 1. 2. 2022.

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím zákona o občanských průkazech (2.8.2021)

Jedná se o legislativně technickou změnu § 45 odst. 2 písm. i) živnostenského zákona, ve znění zákona č. 169/2012 Sb. Slova „zapisované do občanského průkazu podle zákona o občanských průkazech (dále jen „titul nebo vědecká hodnost“)“ se zrušují. Zákon byl vyhlášen 19. 7. 2021 ve Sbírce zákonů v částce 117 pod číslem 270/2021 Sb. a je účinný od 2. 8. 2021.

Změna nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností (1.7.2021)

Provedená úprava reflektuje na změny živnostenského zákona, ke kterým od poslední novelizace nařízení  v roce 2019 došlo. Zejména se nově vymezuje obsahová náplň k vázané živnosti „realitní zprostředkování“ a nových oborů živnosti volné „poskytování služeb pro právnické osoby a svěřenské fondy“ a „poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem“. Nařízení bylo vyhlášeno 26. 5. 2021 ve Sbírce zákonů v částce 89 pod číslem 208/2021 Sb. a je účinné od 1. 7. 2021.

Změna zákona o realitním zprostředkování (1.7.2021)

Novela provedená změnovým zákonem o některých opatřeních ke zmírnění dopadu epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na oblast realitního zprostředkování prodlužuje lhůtu k splnění, resp. doložení, podmínky odborné způsobilosti pro provozování živnosti vázané „Realitní zprostředkování“. Podmínkou je bezodkladné ohlášení citované živnosti a doložení průkazu způsobilosti k této živnosti podle přílohy č. 2 k živnostenskému zákonu, a to nejpozději do 31. prosince 2021. Zákon byl vyhlášen dne 30. 6. 2021 ve Sbírce zákonů v částce 106 pod číslem 249/2021 Sb.

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím zákona o skutečných majitelích (1.6.2021)

Jedná se o legislativně technickou změnu § 8a, 46 a 49 živnostenského zákona, která byla vyvolána v důsledku přijetí zákona o evidenci skutečných majitelů. Zákon byl vyhlášen 17. 12. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 218 pod číslem 527/2020 (část mj. viz čl. VI bod 2, 3, 7 a 10 nabývá účinnosti dnem nabytí účinnosti zákona o evidenci skutečných majitelů) Sb. a je účinný od 1. 6. 2021.

Změna vyvolaná v souvislosti přijetím zákona o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech a zákona o soudních tlumočnících a soudních překladatelích (1.1.2021)

V obou případech se ve své podstatě nejedná o věcnou, ale pouze o legislativně technickou změnu § 3 živnostenského zákona, a výkon znalecké, tlumočnické i překladatelské činnosti i nadále není živností. Zákon byl vyhlášen ve Sbírce zákonů v částce 110 pod číslem 255/2019 Sb., resp. v částce 148 pod číslem 354/2019 Sb. a je účinný od 1. 1. 2021.

Změna vyvolaná v souvislosti s novelou zákona o opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní (1.1.2021)

V návaznosti na terminologické úpravy zákona č. 19/1997 Sb., o některých opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní a o změně a doplnění dalších souvisejících zákonů se přizpůsobuje terminologie souvisejících zákonů, resp. zákonů, které pracují s instituty z oblasti zákazu chemických zbraní. V případě živnostenského zákona se změna týká ustanovení v § 3 odst. 3 písm. u) zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění zákona č. 286/1995 Sb. a zákona č. 167/2004 Sb., takto: slova „vysoce nebezpečnými látkami“ se nahrazují slovy „látkami zařazenými do seznamu 1 v příloze Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a o jejich zničení“. Zákon byl vyhlášen 6. 8. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 134 pod číslem 336/2020 Sb. a je účinný od 1. 1. 2021.

Změna vyvolaná v souvislosti přijetím změnového zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti (1.1.2021)

Změna rozšiřuje stávající vylučovací důvody z provozování živnosti právnickými osobami (§ 8a), do živnostenského zákona zařazuje novou přílohu č. 6, jež nově konstituuje seznam živností a oborů živnosti volné, jejichž výkon právnickou osobou vyžaduje bezúhonnost jejího skutečného majitele a osob, která je členem jejího statutárního orgánu a oborů živnosti volné podléhajících povinnému ohlášení. Zákon byl vyhlášen 17. 12. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 218 pod číslem 527/2020 (část – mj. čl. VI bodů 2, 3, 7 a 10 nabývá účinnosti dnem nabytí účinnosti zákona o evidenci skutečných majitelů) ) Sb. a je účinný od 1. 1. 2021.

Změna vyvolaná v souvislosti přijetím změnového zákona o daních z příjmů (1.1.2021)

Změna spočívá v rozšíření nabídky služeb živnostenských úřadů. Od 1. 1. 2021 budou moci začínající podnikatelé spolu s ohlášením živnosti (žádostí o koncesi) podat podle § 45b živnostenského zákona mimo přihlášky k dani z příjmu nebo silniční dani také oznámení o vstupu do paušálního režimu. Zákon byl vyhlášen 18. 12. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 221 pod číslem 540/2020 Sb. a je účinný  od 1. 1. 2021.

Změna vyvolaná v souvislosti přijetím zákona o odpadech a o výrobcích s ukončenou životností (1.1.2021)

V případě živnostenského zákona se jedná pouze o legislativně technickou změnu § 3 živnostenského zákona, která potvrzuje status quo, kdy se činnost provozovatelů kolektivních systémů nepovažuje za živnost. Zákon byl vyhlášen 23. 12. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 223 pod číslem 543/2020 Sb. a je účinný od 1. 1. 2021.

Změna živnostenského zákona (1. 11. 2020)

Změna posouvá účinnost zákona č. 117/2020 Sb., kterým byl změněn živnostenský zákon a další související zákony na 1. 1. 2021. Nová právní úprava zavedla regulaci pro oblast průvodcovských služeb, tím, že poskytování těchto služeb mimo jiné podmínila vydáním českého národního průkazu průvodce, o jehož vydání mělo být původně možné požádat od 1. 11. 2020. Zákon byl vyhlášen dne 22. 10. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 170 pod číslem 422/2020 Sb. a je účinný od 1. 11. 2020.

Změna vyvolaná v souvislosti s novelou zákona o ochraně spotřebitele (1.7.2020)

Změna reaguje na rozšíření předmětu a rozsahu úpravy zákona o ochraně spotřebitele, k němuž došlo z důvodu adaptace českého právního řádu na nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 2017/2394, o spolupráci mezi vnitrostátními orgány příslušnými pro vymáhání dodržování právních předpisů na ochranu zájmů spotřebitelů. Příloha č. 3 k zákonu o ochraně spotřebitele stanovila působnost příslušných orgánů pro konkrétní oblasti upravené předpisy Evropské unie uvedené v příloze výše citovaného nařízení. Z tohoto důvodu byl například z živnostenského zákona vypuštěn § 59 (včetně poznámek pod čarou č. 40a a 40b). Zákon byl vyhlášen 12. 5. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 88 pod číslem 238/2020 Sb. a je účinný od 1. 7. 2020.

Změna vyvolaná v souvislosti s novelou zákona o realitním zprostředkování (25.4.2020)

Novela zákona o realitním zprostředkování prodloužila lhůtu pro přechod z živnosti volné na živnost vázanou. Nově lze bezplatný přechod provést do 3. března 2021. Podmínkou je doložení požadované odborné  způsobilosti a splnění všeobecných podmínek stanovených pro provozování živnosti. Zákon byl vyhlášen 24. 4. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 69 pod číslem 190/2020 Sb. a je účinný od 25. 4. 2020.

Změna vyvolaná v souvislosti s novelou zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu (24.4.2020)

Novela zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu ukládá online zprostředkovatelům sdělit obecnímu živnostenskému úřadu do 30 dnů od doručení jeho výzvy počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu místa, na které jsou poskytovány. Zákon byl vyhlášen 24. 4. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 69 pod číslem 189/2020 Sb. a je účinný od 24. 4. 2020.

Změna vyvolaná v souvislosti s novelou zákona o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu (1.11.2020 a 1.1.2021)

Počínaje 1. 1. 2021 může profesi průvodce vykonávat pouze osoba, které byl vydán český národní průkaz průvodce, a která má právo provozovat průvodcovskou činnost v oblasti cestovního ruchu podle živnostenského zákona. O vydání průkazu podle zákona upravujícího některé podmínky podnikání a výkon některých činností v oblasti cestovního ruchu bude možné požádat spolu s ohlášením živnosti. Živnostenský úřad žádost předá Ministerstvu pro místní rozvoj. O vydání bude možné požádat od 1. 11. 2020. Zákon byl vyhlášen 24. 3. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 43 pod číslem 117/2020 Sb. a je účinný od 1. 11. 2020 s výjimkou ustanovení čl. II bodu 4 (§ 12 odst. 2), které nabývá účinnosti dnem 1. 1. 2021.

Změna vyvolaná v souvislosti s novelou zákona o silniční dopravě (1.7.2020)

Novela silničního zákona mimo jiné mění také živnostenský zákon. Pro tzv. malou dopravu se upouští od vydávání stanoviska dopravního úřadu k podané žádosti o koncesi pro provozování silniční dopravy malými vozidly. Objektivně tak dochází ke zkrácení zákonné lhůty, ve které musí živnostenský úřad rozhodnout o udělení/ neudělení koncese z 60 na 30 dnů. K provozování silniční dopravy velkými vozidly je stanovisko dopravního úřadu i nadále nezbytné, a stejně tak je zachována 60 denní lhůta. Změnový zákon byl vyhlášen 24. 3. 2020 ve Sbírce zákonů v částce 43 pod číslem 115/2020 Sb. a je účinný od 1. 7. 2020.

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím zákona o realitním zprostředkování (3.3.2020)

Do přílohy č. 2 k živnostenskému zákonu se zařazuje nová živnost „realitní zprostředkování“ a současně se zužuje rozsah živnosti volné vymezené přílohou č. 4 k živnostenskému zákonu. Zákon o realitním zprostředkování byl vyhlášen 17. 2. 2020 ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv – částce 18 pod číslem 39/2020 Sb. a je účinný od 3. 3. 2020.

Změna zákona o pobytu cizinců (31. 7. 2019)

Do § 70 živnostenského zákona byla promítnuta skutečnost, že dvě dříve platné směrnice, upravující pobyt za účelem vědeckého výzkumu a za účelem studia, byly nahrazeny směrnicí 2016/801/EU o podmínkách vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí za účelem výzkumu, studia, stáže, dobrovolnické služby, programů výměnných pobytů žáků či vzdělávacích projektů a činnosti au-pair. Jedná se tak především o legislativně technickou změnu související se sloučením obsahu dvou směrnic do jednoho právního aktu. Změna dopadá pouze na občany tzv. třetích zemí – občanů EU se netýká. Zákon byl vyhlášen ve Sbírce zákonů v částce 77 pod číslem 176/2019 Sb. a je účinný od 31. 7. 2019.

Změna vyvolaná v souvislosti s přijetím zákona o distribuci pojištění a zajištění (1. 12. 2018)

Do přílohy č. 2 k živnostenskému zákonu se vkládá nová živnost vázaná s předmětem podnikání „Činnost samostatných likvidátorů pojistných událostí“. K výkonu této živnosti postačuje „střední vzdělání s maturitní zkouškou“. Zákon byl vyhlášen 16. 8. 2018 ve Sbírce zákonů v částce 87 pod číslem 171/2018 Sb. a je účinný od 1. 12. 2018.

Změna zákona o podnikání v cestovním ruchu (1. 7. 2018)

V příloze č. 3 k živnostenskému zákonu dochází ke změně u předmětu podnikání „provozování cestovní kanceláře“. Nově se tento předmět podnikání člení na a) pořádání zájezdů nebo b) zprostředkování spojených cestovních služeb. Prokazování odborné kvalifikace zůstává nedotčeno. Ti, kteří hodlají ve zprostředkování spojených cestovních služeb pokračovat i nadále, musí požádat o změnu rozsahu koncese případně o ni nově požádat. Pokud tak neučiní do 1. 8. 2018, oprávnění ke zprostředkování spojených cestovních služeb následující den zaniká (2. 8. 2018). Zákon byl vyhlášen 15. 6. 2018 ve Sbírce zákonů v částce 56 pod číslem 111/2018 Sb. a je účinný od 1. července 2018. Platné znění s vyznačením změn naleznete zde.

Změna zákona o podnikání na kapitálovém trhu (3. 1. 2018)

Podobně jako u jiných činností regulovaných zákonem o podnikání na kapitálovém trhu se i u poskytování služeb hlášení údajů a u činnosti akreditované osoby podle výše uvedeného zákona v § 3 živnostenského zákona stanovuje, že tyto činnosti nejsou živností, protože se u nich vyžaduje povolení/akreditace České národní banky. Do § 3 odst. 3 písm. a) živnostenského zákona se za slovo „agentur,“ doplňují slova „činnost poskytovatelů služeb hlášení údajů, činnost akreditovaných osob podle zákona upravujícího podnikání na kapitálovém trhu“.

Zákon byl vyhlášen 14. 7. 2017 ve Sbírce zákonů v částce 73 pod číslem 204/2017 Sb.  a je účinný od 3. 1. 2018.

Změna zákona o civilním letectví (16. 11. 2017)

Tyto činnosti (zejména činnost dopravního pilota) nelze vykonávat na základě živnostenského oprávnění. Do § 3 odst. 3 písm. v) živnostenského zákona se za slova „poskytování leteckých služeb“ vkládají slova „, činnost výkonných letců„. Zákon byl vyhlášen 18. 8. 2017 ve Sbírce zákonů v částce 90 pod číslem 261/2017 Sb. a je účinný od 16. 11. 2017.

Změna živnostenského zákona (30. 9. 2017) 

Novela odstraňuje omezení podnikatelů, kterým bylo zrušeno živnostenské oprávnění, provozovat živnost v příbuzném oboru. Dále sjednocuje délku trvání překážky provozování živnosti pro všechny kategorie podnikajících osob. Zpřesňuje možnost činit podání vůči finančnímu úřadu prostřednictvím živnostenských úřadů (Centrálních registračních míst). O předání podání může požádat podnikatel (fyzická i právnická osoba) jen v případě, že se týkají daní z příjmů a silniční daně. V neposlední řadě se zavádí možnost vydání tzv. hromadné sestavy o konkrétním podnikateli v rozsahu vymezeném v žádosti (např. podle sídla, umístění provozovny nebo podle konkrétní živnosti). V příloze č. 2 k živnostenskému zákonu byla zrušena vázaná živnost s předmětem podnikání „zpracování návrhu katalogizačních dat“.  Činnost lze po novele vykonávat v rámci živnosti volné – oboru č. 60. Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků. Změny provede živnostenský úřad sám. Zákon byl vyhlášen 15. 9. 2017 ve Sbírce zákonů v částce 102 pod číslem 289/2017 Sb. a je účinný od 30. 9. 2017.

Změna zákona o pohřebnictví (1. 9. 2017)

Zájemce, který hodlá poskytovat pohřební služby, balzamaci a konzervaci nebo provozovat krematorium, musí disponovat rovněž profesní kvalifikací pro danou činnost. Stávající provozovatelé výše uvedených služeb musí vydat řád pro provádění balzamace a konzervace, případně pro provozování pohřební služby, a zaslat jej ke schválení krajské hygienické stanici příslušné podle sídla provozovatele do 1. září 2018.  Živnostenská oprávnění k provozování pohřební služby, provozování krematorií a provozování balzamace a konzervace, vydaná přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, zůstávají zachována. Nový systém nahrazující rekvalifikační kurzy profesními kvalifikacemi podle zákona č. 179/2006 Sb. je povinný až pro nové žadatele. Zákon byl vyhlášen 10. 7. 2017 ve Sbírce zákonů v částce 71 pod číslem 193/2017 Sb. a je účinný od 1. 9. 2017.

Návrhy zákonů, kterými se zákonodárci právě zabývají, a které mají dopad na oblast živnostenského podnikání, naleznete na stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Přehled a rozsah živností
Příloha č. 1 - živnosti řemeslnéPříloha č. 2 - živnosti vázané Příloha č. 3 - živnosti koncesovanéPříloha č. 4 - živnost volná a její obory Příloha č. 5 - odborná způsobilost pro výkon živností zaměstnanciPříloha č. 6 - obory živnosti volné podléhající povinnému ohlášení

Řemeslné živnosti (§ 20 živnostenského zákona):

Vázané živnosti (§ 23 a 24 živnostenského zákona):

Koncesované živnosti (§ 26 a 27 živnostenského zákona):

Živnost volná (§ 25 odst. 2 živnostenského zákona):

Předmět podnikání: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona

Obory činností náležející do živnosti volné:

  1. Poskytování služeb pro zemědělství, zahradnictví, rybníkářství, lesnictví a myslivost
  2. Činnost odborného lesního hospodáře a vyhotovování lesních hospodářských plánů a osnov
  3. Diagnostická, zkušební a poradenská činnost v ochraně rostlin a ošetřování rostlin, rostlinných produktů, objektů a půdy proti škodlivým organismům přípravky na ochranu rostlin nebo biocidními přípravky
  4. Nakládání s reprodukčním materiálem lesních dřevin
  5. Chov zvířat a jejich výcvik (s výjimkou živočišné výroby)
  6. Úprava nerostů, dobývání rašeliny a bahna
  7. Výroba potravinářských a škrobárenských výrobků
  8. Pěstitelské pálení
  9. Výroba krmiv, krmných směsí, doplňkových látek a premixů
  10. Výroba textilií, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků
  11. Výroba a opravy obuvi, brašnářského a sedlářského zboží
  12. Zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků
  13. Výroba vlákniny, papíru a lepenky a zboží z těchto materiálů
  14. Vydavatelské činnosti, polygrafická výroba, knihařské a kopírovací práce
  15. Výroba, rozmnožování, distribuce, prodej, pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů a výroba nenahraných nosičů údajů a záznamů
  16. Výroba koksu, surového dehtu a jiných pevných paliv
  17. Výroba chemických látek a chemických směsí nebo předmětů a  kosmetických přípravků
  18. Výroba hnojiv
  19. Výroba plastových a pryžových výrobků
  20. Výroba a zpracování skla
  21. Výroba stavebních hmot, porcelánových, keramických a sádrových výrobků
  22. Výroba brusiv a ostatních minerálních nekovových výrobků
  23. Broušení technického a šperkového kamene
  24. Výroba a hutní zpracování železa, drahých a neželezných kovů a jejich slitin
  25. Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků
  26. Umělecko-řemeslné zpracování kovů
  27. Povrchové úpravy a svařování kovů a dalších materiálů
  28. Výroba měřicích, zkušebních, navigačních, optických a fotografických přístrojů a zařízení
  29. Výroba elektronických součástek, elektrických zařízení a výroba a opravy elektrických strojů, přístrojů a elektronických zařízení pracujících na malém napětí
  30. Výroba neelektrických zařízení pro domácnost
  31. Výroba strojů a zařízení
  32. Výroba motorových a přípojných vozidel a karoserií
  33. Stavba a výroba plavidel
  34. Výroba, vývoj, projektování, zkoušky, instalace, údržba, opravy, modifikace a konstrukční změny letadel, motorů letadel, vrtulí, letadlových částí a zařízení a leteckých pozemních zařízení
  35. Výroba drážních hnacích vozidel a drážních vozidel na dráze tramvajové, trolejbusové a lanové a železničního parku
  36. Výroba jízdních kol, vozíků pro invalidy a jiných nemotorových dopravních prostředků
  37. Výroba a opravy čalounických výrobků
  38. Výroba, opravy a údržba sportovních potřeb, her, hraček a dětských kočárků
  39. Výroba zdravotnických prostředků
  40. Výroba a opravy zdrojů ionizujícího záření
  41. Výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků, upomínkových předmětů
  42. Výroba dalších výrobků zpracovatelského průmyslu
  43. Provozování vodovodů a kanalizací a úprava a rozvod vody
  44. Nakládání s odpady (vyjma nebezpečných)
  45. Přípravné a dokončovací stavební práce, specializované stavební činnosti
  46. Sklenářské práce, rámování a paspartování
  47. Zprostředkování obchodu a služeb
  48. Velkoobchod a maloobchod
  49. Zastavárenská činnost a maloobchod s použitým zbožím
  50. Údržba motorových vozidel a jejich příslušenství
  51. Potrubní a pozemní doprava (vyjma železniční a silniční motorové dopravy)
  52. Skladování, balení zboží, manipulace s nákladem a technické činnosti v dopravě
  53. Zasilatelství a zastupování v celním řízení
  54.  Zrušen
  55. Ubytovací služby
  56. Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály
  57. Činnost informačních a zpravodajských kanceláří
  58. Realitní činnost, správa a údržba nemovitostí
  59. Pronájem a půjčování věcí movitých
  60. Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků
  61. Projektování pozemkových úprav
  62. Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce
  63. Projektování elektrických zařízení
  64. Výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd nebo společenských věd
  65. Testování, měření, analýzy a kontroly
  66. Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení
  67. Návrhářská, designérská, aranžérská činnost a modeling
  68. Fotografické služby
  69. Překladatelská a tlumočnická činnost
  70. Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy
  71. Provozování cestovní agentury a průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu
  72. Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti
  73. Provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí
  74. Provozování tělovýchovných a sportovních zařízení a organizování sportovní činnosti
  75. Praní pro domácnost, žehlení, opravy a údržba oděvů, bytového textilu a osobního zboží
  76. Poskytování technických služeb
  77. Opravy a údržba potřeb pro domácnost, předmětů kulturní povahy, výrobků jemné mechaniky, optických přístrojů a měřidel
  78. Poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu
  79. Poskytování služeb pro rodinu a domácnost
  80. Poskytování služeb pro právnické osoby a svěřenské fondy
  81. Poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem
  82. Výroba, obchod a služby jinde nezařazené

Níže uvedené obory živnosti volné, pakliže je podnikatel vykonává, podléhají od 1. 1. 2021 povinnému ohlášení.

Mimo to k výkonu těchto oborů a vázané živnosti: činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence, právnickou osobou je vyžadována bezúhonnost (§ 8a živnostenského zákona) jejího skutečného majitele a osoby, která je členem jejího statutárního orgánu, zástupcem právnické osoby v tomto orgánu anebo v postavení obdobném postavení člena statutárního orgánu.

Informační materiály

Příručky
Průvodce podnikáním

Podání

Osobní podání

Podání podle živnostenského zákona můžete učinit osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu. Den a čas návštěvy si můžete dopředu rezervovat.  Vyplněné podání lze rovněž zaslat prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu živnostenského úřadu: Městská část Praha 1, Úřad městské části, Odbor živnostenský, Vodičkova 681/ 18, CZ-115 68, Praha 1 – Nové Město nebo jej zanechat v podatelně úřadu. Živnost lze také alternativně ohlásit prostřednictvím služby Czech POINT.

Elektronické podání
Datová schránkaElektronická podatelnaPoplatek při elektronickém způsobu podání

Podnikatelé mohou veškerá podání vůči živnostenskému úřadu činit elektronicky prostřednictvím své datové schránky. ID Datové schránky živnostenského úřadu v Praze 1 (Městská část Praha 1): b4eb2my.

Podání lze učinit rovněž online přímo do elektronické podatelny živnostenského rejstříku nebo do e-podatelny úřadu: posta@praha1.cz (podání musí být podepsáno zaručeným elektronickým podpisem).

Za vyřízení plně elektronického podání zaplatíte 800 Kč. Za další elektronické vyřízení živnosti 400 Kč.

Online formulář

 Branou k elektronickým službám státu je v případě živností Portál živnostenského podnikání.

Mohlo by Vás zajímat

Živnostenská statistika a přehledy
Městská část Praha 1Hlavní město PrahaČeská republika Sestavy podnikatelů Statistické přehledy

K 5. 7. 2024 bylo na území prvního pražského obvodu evidováno celkem 55 383 podnikatelů v režimu živnostenského zákona. Z toho 12 467 tvoří podnikající fyzické osoby a 42 916 tvoří právnické osoby. Zdejší podnikatelé mají  celkem 79 054 platných živnostenských oprávnění, které obhospodařuje zdejší živnostenský úřad.

Na území hlavního města Prahy bylo k 5. 7. 2024 evidováno celkem 579 725 podnikatelů v režimu živnostenského zákona. Z toho 349 123 tvoří podnikající fyzické osoby a 230 602 tvoří právnické osoby. Tyto osoby mají celkem 829 227 platných živnostenských oprávnění, o které pečuje 22 pražských živnostenských úřadů.

Na území České republiky bylo k 5. 7. 2024 evidováno celkem 2 458 839 podnikatelů v režimu živnostenského zákona. Z toho 1 906 040 tvoří podnikající fyzické osoby a 552 799 tvoří právnické osoby. Tyto osoby disponují 3 897 063 živnostmi, o které celkem pečuje 227 obecních živnostenských úřadů.

Živnostenské úřady evidují zejména podnikatele, kteří svou činnost vykonávají podle živnostenského zákona (celá řada činností podléhá jiné regulaci). Zájemci z řad občanů, podnikatelů, médií apod. mohou živnostenský úřad požádat o vydání sestavy podnikatelů a to např. podle předmětu podnikání, ulice, města nebo kraje. Vydání sestavy je zpoplatněno částkou 5 Kč za každý subjekt. Sestavu vydá příslušný živnostenský úřad.  

Podrobnější statistické údaje o podnikatelích jsou dostupné z těchto stránek (mpo.gov.cz)

Tradice živnostenské činnosti

Do vydání živnostenského řádu (1859) bylo podnikání regulováno lokálně zejména jednotlivými cechy. Konec tomuto středověkému principu regulace nastal až s vydáním císařského patentu č. 227/1859 ř. z., jímž byl vydán řád živnostenský. Tento řád zavedl živnostenskou svobodu (zpočátku reguloval minimum činností) a rovnost mezi podnikateli. Jeho platnost se vztahovala na území celého tehdejšího Rakouska a po státoprávních změnách jej přejala také Československá republika. Po konci války (1945) byla řada průmyslových závodů znárodněna. Po únoru 1948 dochází k cílenému útlumu a omezování soukromého podnikání. Počet podnikatelů v tomto období rapidně klesl. Již počátkem 60. let byl proces socializace živností prakticky dokončen v celém jeho rozsahu. Zrušení živnostenského řádu, ke kterému došlo v roce 1965, tak bylo pouze formálním aktem. V následujících dekádách bylo sice možné některé služby doplňkově poskytovat, avšak pouze vedle hlavního zaměstnání a na základě povolení národního výboru. 80. léta 20. století přinesla jisté uvolnění. Na sklonku dekády (1988) bylo již možné živit se poskytováním služeb a prodejem zboží. K opravdovému podnikatelskému boomu došlo až v konsekvenci polistopadových událostí roku 1989, které zásadně změnily společensko-hospodářský kurz země. Od května 1990 upravoval podnikatelskou činnost zákon o soukromém podnikání občanů a novelizovaný hospodářský zákoník. V roce 1991 byl tehdejším Federálním shromážděním České a Slovenské Federativní Republiky přijat zákon č. 455/1991 Sb., kterým byl vydán živnostenský zákon.  Zákon je účinný od 1. ledna 1992. Koncepce zákona mj. vychází z živnostenského řádu z roku 1859 a inspirací se mu staly také rakouské a německé právní úpravy podnikání.

Kontakty

JménoNázev funkčního místaAdresaKontaktÚtvar
Mgr. Ing. Kristýna SolomonováVedoucí odboru ŽIO
Vodičkova 18
Kancelář: 321
221 097 366
ZIO
Bc. Lukáš Baladavedoucí oddělení JKM, 2. zástupce ved. ŽIO
Vodičkova 18
Kancelář: 326
221 097 394
ZIO_JKM
Mgr. Ondřej HromádkoVedoucí kontrolně správního oddělení
Vodičkova 18
Kancelář: 326
221 097 375
ZIO_OKS
Mgr. Alena ČierníkováKontrolor živnostenského podnikání
Vodičkova 18
Kancelář: 327
221 097 111
ZIO_OKS
Mgr. Šárka JókaiKontrolor živnostenského podnikání
Vodičkova 18
Kancelář: 318
221 097 182
ZIO_OKS
Mgr. Martina KoňaříkováReferent správního řízení
Vodičkova 18
Kancelář: 317
221 097 354
ZIO_OKS
Běla KubíkováKontrolor živnostenského podnikání
Vodičkova 18
Kancelář: 318
221 097 541
ZIO_OKS
Irena MelicharováKontrolor živnostenského podnikání
Vodičkova 18
Kancelář: 318
221 097 115
ZIO_OKS
Mgr. Kateřina Štikarová ŠetinováReferent správního řízení
Vodičkova 18
Kancelář: 317
221 097 225
ZIO_OKS
Ing. Jana SuchardováReferent správního řízení
Vodičkova 18
Kancelář: 316
221 097 309
ZIO_OKS
Bc. Radka ŠulcováKontrolor živnostenského podnikání
Vodičkova 18
Kancelář: 327
221 097 262
ZIO_OKS
Martin ŠvastaKontrolor živnostenského podnikání
Vodičkova 18
Kancelář: 325
221 097 514
ZIO_OKS
Ing. Táňa Veselá DědkováReferent správního řízení
Vodičkova 18
Kancelář: 316
221 097 652
ZIO_OKS
JUDr. Mgr. Václav VlčekKontrolor živnostenského podnikání
Vodičkova 18
Kancelář: 327
221 097 337
ZIO_OKS
Mgr. et Mgr. Martin VoráčekKontrolor živnostenského podnikání
Vodičkova 18
Kancelář: 318
221 097 231
ZIO_OKS
Bc. Veronika MokráVedoucí oddělení registrace - žadatelé Q, W, Y, F
Vodičkova 18
Kancelář: 320
221 097 456
ZIO_REG
Hana DvořákováReferent reg. - žadatelé I, P, K
Vodičkova 18
Kancelář: 324
221 097 415
ZIO_REG
Ing. Jana KyšerováReferent reg. - žadatelé G, H, X, Z, Ž
Vodičkova 18
Kancelář: 319
221 097 169
ZIO_REG
Jan NovákReferent reg.- žadatelé S, Š
Vodičkova 18
Kancelář: 320
221 097 396
ZIO_REG
Eva PecníkováReferent reg.- žadatelé Č, R, Ř, U, V
Vodičkova 18
Kancelář: 324
221 097 509
ZIO_REG
Libuše ProkopcováReferent reg.- žadatelé A, CH, O, Ö
Vodičkova 18
Kancelář: 319
221 097 428
ZIO_REG
Jana SladkáReferent reg.- žadatelé B, T, Ť, M
Vodičkova 18
Kancelář: 323
221 097 503
ZIO_REG
Bc. Jiřina TrampotováReferent reg.- žadatelé C, D, Ď
Vodičkova 18
Kancelář: 319
221 097 507
ZIO_REG
Jitka HanusováAsistent
Vodičkova 18
Kancelář: 322
221 097 467
ZIO_SZIO
Kristýna HochmanováReferent - živnostenský rejstřík
Vodičkova 18
Kancelář: 322
221 097 560
ZIO_SZIO