22008353_1956794201230004_6342856525261889668_n

 

Od 5. října 2017 ( zahájení 5. 10. v 18h ) do 30. října 2017 – bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná výstava designu rakví, které přímo pro výstavu vytvořilo osm produktových či grafických designérů a umělců.

vystavující: JAKUB BERDYCH, JIŘÍ ĎURIŠ, ANTONÍN HEPNAR, HANUŠ A ZLATA LAMROVI, LADISLAV PLÍHAL, JAN STOLÍN, MARTINA ŠPINKOVÁ

autor projektu: Antonín Hepnar
kurátorka: Tereza Špinková

Myšlenka o novém, netradičním zpracování pohřebních truhel vzešla od výtvarníka, designéra a dřevosoustružníka Antonína Hepnara.
Své dlouholeté představy a nápady zformuloval do projektu nazvaného příznačně Mezera v designu, vrcholícího v této výstavě, jež je zároveň součástí Designbloku 2017.

Podle Antonína Hepnara se jedná o „citlivé a revoluční téma“, a to z několika důvodů. Podoba rakví se již několik staletí nemění – převážně je rakev vyráběna ve tvaru šestibokém a i skrze tuto svou podobu „udržuje rituál maximálního smutku s hlubokým působením na city pozůstalých“. Autor projektu doufá, že výstava kromě jiného bude inspirovat důležitou odbornou i veřejnou diskusi.

Rakev jako výtvarný předmět a její (pro nás neobvyklé) podoby představené na výstavě nám připomínají naši konečnost a ukazují, že by tomu mohlo být trochu jinak, než jak to nyní běžně je: rakev by mohla být více osobním a snad i trochu pozitivním průvodcem ve smutku z odchodu našeho příbuzného či přítele.

Schránky připravené na výstavu mají rozličné podoby – evokují domek, raketu, loďku, kuklu, nechaly se inspirovat cestou i krajinou, či se snaží dotknout duchovního rozměru smrti.

Bude zajímavé sledovat, jak uspějí výtvarné návrhy v oblasti, kde jaksi nejsme úplně zvyklí hledat krásu, kvalitu a osobitost, přestože dobře víme, že právě rituální zpracování pohřebních obřadů stálo v základech téměř všech významných kultur. I tady si výstava klade otázku – jak je to v tomto ohledu s naší kulturností? Co současný stav vypovídá o naší společnosti?

Výstava se koná pod záštitou ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, Ministerstva kultury, radního hlavního města Prahy Libora Hadravy a starosty MČ Praha 1 Oldřicha Lomeckého.