Nařízení směřuje ke všem organizátorům akcí, které se konají ve veřejném prostoru na území Prahy 1. Jednorázové plastové nádobí má být nahrazeno vratným a omyvatelným nádobím, typicky se to týká kelímků na pití. V případě jídla připouští radnice i jednorázové nádobí, ovšem z lépe rozložitelných materiálů než je plast, tedy například z papíru či bambusu.

„Uvědomujeme si neuvěřitelné množství odpadu, které produkují různé akce konané na území Prahy 1. Zároveň se tímto opatřením chceme dostat na úroveň ostatních evropských měst, kde je toto opatření již běžné,“ vysvětluje důvody k přijetí usnesení radní Prahy 1 David Skála (PRAHA 1 SOBĚ), který jej radě městské části předložil. Krok je také součástí snahy současného vedení snížit spotřebu plastů na území městské části. „Omezení jednorázových plastů je nejefektivnějším způsobem, jak můžeme množství tohoto odpadu snížit,“ komentuje opatření radní Prahy 1 pro životní prostředí Petr Kučera (Zelená pro Jedničku).

Radní se shodli na tom, že nechtějí tímto krokem zkomplikovat konání menších akcí komunitního charakteru. Praha 1 proto plánuje nakoupit vlastní vratné plastové kelímky, které bude organizátorům akcí takového typu zapůjčovat. „Opatření podporuji, pokud nebude na překážku pořadatelům sousedských akcí menšího rozsahu, které tímto opatřením nechceme zatížit a odradit je od jejich činnosti, kterou podporujeme,“dodává radní Petr Burgr (My, co tady žijeme/KDU-ČSL), do jehož gesce patří kulturní akce na Praze 1.

Na území Evropské unie začne platit zákaz jednorázových plastových výrobků v roce 2021. V minulém roce se na tom dohodli jednotlivé členské státy a v březnu letošního roku takovou směrnici definitivně schválil Evropský parlament. „Podnikatelům tím situaci neztížíme, pouze předbíháme to, co bude v budoucnu povinné,“ říká na závěr radní David Skála.

Více v tiskové zprávě