Rada městské části Praha 1 nově požaduje po organizátorech kulturních, sportovních a jiných akcí na svém území, aby nahradili jednorázové plastové nádobí vratným a omyvatelným, nebo jednorázovým, lépe rozložitelným. Stejný krok učinil již v dubnu magistrát hlavního města. Omezení jednorázových plastů je nejúčinnějším prostředkem v boji za čistější přírodu oceány, píše se v důvodové zprávě k usnesení.

Nařízení směřuje ke všem organizátorům akcí, které se konají ve veřejném prostoru na území centrální městské části. Jednorázové plastové nádobí má být nahrazeno vratným a omyvatelným nádobím, typicky se to týká kelímků na pití, jejichž vratná varianta je dnes již běžnou záležitostí. V případě jídla připouští radnice i jednorázové nádobí, ovšem z lépe rozložitelných materiálů než je plast, tedy například z papíru či bambusu. „Uvědomujeme si neuvěřitelné množství odpadu, které produkují různé akce konané na území Prahy 1. Zároveň se tímto opatřením chceme dostat na úroveň ostatních evropských měst, kde je toto opatření již běžné,“ vysvětluje důvody k přijetí usnesení radní Prahy 1 David Skála (PRAHA 1 SOBĚ), který jej radě městské části předložil.

Takový krok nepovede jen ke snížení odpadu zbylého po různých akcích, ale je také součástí snahy současného vedení Prahy 1 celkově snížit spotřebu plastů na jejím území. „To je to nejmenší, co nyní můžeme udělat. Naše městská část tak aspoň svým dílem přispěje ke snížení celosvětové produkce plastů. Omezení jednorázových plastů je nejefektivnějším způsobem, jak můžeme množství tohoto odpadu snížit,“ komentuje krok radní Prahy 1 pro životní prostředí Petr Kučera (Zelená pro Jedničku).

Radní se zároveň shodli na tom, že nechtějí tímto krokem zkomplikovat konání menších akcí komunitního charakteru. Praha 1 proto plánuje nakoupit vlastní vratné plastové kelímky, které bude organizátorům akcí takového typu zapůjčovat. „Opatření podporuji, pokud nebude na překážku pořadatelům sousedských akcí menšího rozsahu, které tímto opatřením nechceme zatížit a odradit je od jejich činnosti, kterou podporujeme,“dodává radní Petr Burgr (My, co tady žijeme/KDU-ČSL), do jehož gesce patří kulturní akce na Praze 1.

Na území Evropské unie začne platit zákaz jednorázových plastových výrobků v roce 2021. V minulém roce se na tom dohodli jednotlivé členské státy a v březnu letošního roku takovou směrnici definitivně schválil Evropský parlament. „Podnikatelům tím situaci neztížíme, pouze předbíháme to, co bude v budoucnu povinné,“ říká na závěr radní David Skála.

 
Kontakt pro média:

David Skála, radní Prahy 1 pro neinvestiční akce na území památkové rezervace, zahraniční vztahy a dopravu, david.skala@praha1.cz, tel.: 774 564 436

Kateřina Písačková, tisková mluvčí Prahy 1, katerina.pisackova@praha1.cz, tel: 731 539 575

Oficiální kanály MČ Praha 1

www.praha1.cz   / www.facebook.com/prahajedna  / Twitter: @praha1_official