Zájem obyvatel Prahy 1 o dění na Petříně se vyplatil. Magistrát hlavního města Prahy, do jehož správy areál patří, zde chystá revitalizaci. Původní návrh projektu doznal i pod vlivem místních občanů výrazných změn. Jejich setkání se zástupci magistrátu zorganizovala přímo na Petříně radnice Prahy 1 již letos v únoru. Další se na stejném místě uskutečnilo ve středu 24. května. Pro aktuální informace k vývoji projektu si sem přišly na čtyři desítky lidí.
„Praha 1 i Petřínské sady jsou plíce a výkladní skříň metropole, a tak je k této lokalitě potřeba i přistupovat,“ upozornila na setkání starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. „Když ale mluvím o výkladní skříni, neznamená to, že z Petřína mají vzniknout barokní zahrady. Mělo by se tu naopak dobře žít. A přestože péče o Petřínské sady se dotýká Prahy 1 jenom okrajově, neboť spadají pod hlavní město, snažíme se vtahovat obyvatele do debat o jejich přítomnosti i budoucnosti a výsledky předávat magistrátu,“ dodala. „Sehráváme tu tedy roli jakéhosi aktivního moderátora veřejné debaty a zastánce oprávněných zájmů našich obyvatel,“ doplnil Martin Motl, předseda Výboru pro participaci, participativní rozpočet, veřejný prostor a dotační programy Prahy 1.
Radnice se snaží o maximální zapojení obyvatel do fáze přípravy a schválení projektu revitalizace Petřína. Ten má vyřešit především problém neřízeného prosakování vody do podzemí z poškozeného systému potrubí, které je i dvě stě let staré. Na některých místech by tak mohlo dojít do budoucna i k sesuvům půdy. Důraz je kladen na technický stav potrubí, který není dobrý, a výrazněji se zhoršil zejména v posledních deseti letech.
Dalším cílem je kultivace prostoru a zajištění jeho kvalitního a dostatečného zavodnění. Například i obnovením několika historických i vybudováním nových malých rybníčků a tůní. A právě v tomto řešení se do projektu dostaly úpravy, které vzešly ze setkání s obyvateli v únoru letošního roku. „Jedná se například o přesunutí plánovaného rybníčku z ochranného pásma památného jasanu ve Strahovské zahradě a jeho zmenšení do podoby tůně. Dojde i k přepojení čističky odpadních vod z restaurace, která dosud vede do rybníčku Petřinka. Ten tak bude napájený jenom ze štoly, čímž se výrazně zlepší i kvalita vody v něm,“ uvedl příklady změn Dan Frantík, vedoucí oddělení péče o zeleň Magistrátu hlavního města Prahy.
Projekt revitalizace Petřína by měl být hotový pro společné územní a stavební řízení do poloviny června. První práce by mohly začít v příštím roce a trvat by měly tři roky. Pohyb veřejnosti po Petříně by ale měly omezit jen minimálně. „Bude se pracovat vždy jen na jedné malé ploše. Například velká většina rybníčků bude mimo hlavní cesty. Nebude možné zapojovat těžkou techniku, takže to bude převážně ruční práce,“ podotkl Dan Frantík.
Informace k projektu jsou dostupné a průběžně aktualizované na webových stránkách Hlavního města Prahy www.praha-priroda.cz.