Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie, jež je součástí Klementina, prošla náročnou rekonstrukcí, včetně restaurování jejích nádherných fresek. A vše nyní mapuje publikace, jejíž vydání podpořila i Městská část Praha 1 a která byla slavnostně představena na Velvyslanectví Italské republiky, které restaurátorské práce organizovalo.

„Byly zrekonstruovány stěny, střecha a celý vnější plášť a poté bylo přistoupeno k restaurování fresek, protože kaple je velmi bohatě vyzdobena freskami z osmnáctého století,“ popsala Kamila Hálová z italské ambasády.

Vlašská kaple je barokní jednoduchá kaple oválného půdorysu v Karlově ulici. Má společný vstupní portikus s kostelem svatého Klimenta a současně je umístěna za kněžištěm kostela Nejsvětějšího Salvátora. Byla vystavěna v manýristickém stylu v letech 1590 až 1600. Svůj název vlašská – italská – získala podle Vlašské kongregace tvořené komunitou Italů žijících v Praze na Malé Straně na protějším břehu Vltavy, pro něž byla vystavěna. Vlaši si zvolili staroměstskou lokalitu proto, že zdejší jezuité se sídlem v Klementinu nabízeli kázání v italštině.

„Díky publikaci se budou i budoucí generace moci seznámit s průběhem prací, díky kterým byly zachovány hodnoty, kterým hrozilo, že se nenávratně ztratí,“ konstatoval starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, a jak upozornila Kamila Hálová, kaple je v současnosti využívána řeckokatolickou církví, a tak veřejnost může zdejší fresky obdivovat během víkendové mše anebo během akcí jako Noc kostelů.