Grafika roku 2023 a Cena Vladimíra Boudníka

Od 11. dubna do 12. května 2024 bude v Císařské konírně Pražského hradu k vidění expozice Grafika roku 2023 a Cena Vladimíra Boudníka, která představí výběr nejlepší současné grafické tvorby širokého spektra umělců a studentů – grafiků.

V letošním ročníku bylo přihlášeno 697 prací, z toho je vystaveno 250 děl a 50 autorských knih. Porotci vybrali 35 nominací a udělili 17 cen v hlavních kategoriích (dospělí autoři, studenti) a ceny za grafické techniky, z toho výjimečně jednu cenu in memoriam Kateřině Černé.

Laureátem 29. Ceny Vladimíra Boudníka je pan Miloslav Polcar (*1947). Hlavní cenu Grafiky roku 2023 si na slavnostním večeru a vernisáži dne 10. dubna 2024 odnese Markéta Bábková.

Výstava prezentuje všechny klasické umělecké techniky, od serigrafie, litografie, hlubotisků, tisků z výšky, počítačové grafiky i originální autorské techniky či autorské knihy. Součástí je také představení letošního laureáta Ceny Vladimíra Boudníka za mimořádný přínos grafické tvorbě. Grafika roku se během třiceti let let stala platformou pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, nabízí ucelený pohled na posun a trendy ve volné grafické tvorbě.

Svá díla představí mj. Jan Švankmajer, František Skála, Míla Fürstová, Petr Sís, Aleš Najbrt, Mikoláš Axmann, Šimon Brejcha, Lenka Falušiová, J.H. Krchovský, Patrik Hábl, Petr Nikl, Jakub Špaňhel, Rostislav Vaněk, Martin Velíšek, Jan Hísek, Renáta Fučíková, Michal Škapa, Jan Kaláb, Kateřina Černá, Martin Raudenský, Čestmír Suška, Lubomír Krupka, Jiří Suchý, František Hodonský, Jan Vičar, Vojtěch Kovářik a mnoho dalších.

Expozici připravila Správa Pražského hradu a Nadace Hollar pod záštitou primátora hlavního města Prahy a ministra kultury České republiky.

Otevřeno denně od 10:00 do 18:00 hodin.

Tisková zpráva k je k přečtení zde.