Po náročné rekonstrukci, která započala v roce 2006, byl před deseti lety znovu zahájen provoz Malostranské besedy. Výjimečnost rekonstrukce spočívala především v tom, že se na budovu vracely věže, které na objektu historicky byly. Do prostřední z nich byl umístěn 160 kg vážící zvon. V současné době je v besedě provozován Hudební a divadelní klub, Galerie, Videokavárna, Trick bar, restaurace, kavárna a pivnice.

Na dnešní tiskové konferenci se v Malostranské besedě sešli zástupci MČ Praha 1 – starosta Petr Hejma a 1. místostarosta Petr Burgr, architekt Jan Karásek, Martin Podzimek, majitel stavební firmy Podzimek a synové s. r. o., která rekonstrukci Malostranské besedy prováděla, a David Hanzlík, umělecký ředitel Malostranské besedy.

V rámci rozsáhlé rekonstrukce, která probíhala od roku 2006 do prosince 2009, byla budova osazena třemi novými věžemi. „Nebylo jednoduché rozhodnout, jestli věže na dům umístit. Byl to poměrně vleklý spor, který pak vyřešilo referendum, v němž se 65 procent hlasujících vyslovilo pro navrácení věží,“ doplnil Petr Hejma.

Hlavním cílem byla záchrana chátrající budovy, obnova její historické architektury a citlivá modernizace vnitřního vybavení. Při výstavbě věží se kladl důraz na respektování původního vzhledu historické budovy z roku 1636. Do prostřední věže byl vložen zvon o váze 160 kilogramů. „Během rekonstrukce jsme dbali na každý detail,“ připomněl architekt Jan Karásek. „Museli jsme aktuálně reagovat na všechny nové poznatky, které v průběhu stavby vznikaly.“

Náročná byla i samotná výroba, doprava a instalace věží na budovu. „Na pracích se podílel velký počet řemeslníků, skutečných mistrů ve svém oboru. Báně věží se vytvářely mimo staveniště, v halách. Dramatická byla pak jejich doprava na Malostranské náměstí,“ vzpomínal Martin Podzimek.

Rekonstruovaný objekt získal ocenění Stavba roku 2010, Cenu předsedy Senátu a Cenu primátora hlavního města Prahy. „Jednalo se o skutečně náročnou rekonstrukci a povedla se. Těší mě, že tady dnes sedíme a společně se z ní radujeme,“ řekl starosta Petr Hejma.

Malostranská beseda se pro veřejnost znovu otevřela v březnu 2010. „Jde o krásný příklad dobře investovaných veřejných peněz,“ dodal 1. místostarosta Petr Burgr.

V budově teď působí Hudební a divadelní klub, Galerie, Videokavárna, Trick bar, restaurace, kavárna a pivnice. Každoročně se tu uvádí kolem 350 představení (380 v roce 2019), v posledních deseti letech mohli návštěvníci shlédnout sedm velkých výstav, věnovaných například tvorbě Jana Saudka, Antonína Kratochvíla nebo Roberta Vano, tři výstavy pro děti a také množství koncertů, v nichž se představili například Suzanne Vega, Karel Gott, Lucie Bílá, Olympic nebo Anna K.

Tisková zpráva ke stažení zde – DOC