Je to více než měsíc, co kulturní instituce po celé České republice zejí prázdnotou. Výjimkou nejsou ani galerie na Praze 1, které od vyhlášení nouzových opatření vyhlížejí chvíli, kdy budou moci opět otevřít své dveře návštěvníkům. Po svém otevření je však čekají nejen natěšení milovníci umění, ale také nové spolupráce s vynikajícími současnými umělci, jako tomu bylo v minulosti například u malíře Jana Tichého.

Jan Tichý

Akademického malíře a umělce Jana Tichého pojí s Prahou 1 úzké vazby. Nejen, že jsou jeho díla často k vidění v místních galeriích, například v Galerii La Femme nebo v Nové síni ve Voršilské ulici, ale především sám několik let žil na Starém městě v ulici Liliová. Před tím, než k tomu ale došlo, vystudoval Jan Tichý kolínské gymnázium, na něž navázal studiem Akademie výtvarných umění v Praze pod vedením profesora Jiroudka a docenta Karmazína. V rámci svých studií zavítal také na Královskou akademii v belgických Antverpách. V současné době vlastní díla Jana Tichého nejen světové galerie, ale také mnozí sběratelé umění. Kromě tvorby působí také jako pedagog na Vyšší odborné škole a Střední umělecké škole Václava Hollara.

Umělecké dílo Jana Tichého vyrůstá z odkazu tradic, ale i objevů avantgardních proudů. Zároveň se inspiruje současným životem a navazuje na českou krajinářskou školu. Sám říká, že ho nejvíce jako výtvarníka inspiruje dekorativní secese. Jeho díla byla prezentována na desítkách výstav v Čechách i ve světě. V České republice i v zahraničí získal také řadu ocenění, například Cenu The International Association of Art Europe. Ilustroval řadu knih, např. Výběr poezie Vladimíra Holana. Přestože je Jan Tichý především malíř, zabývá se i kresbou, příležitostně uměleckým sklem, keramikou a grafikou. Od roku 1991 se věnuje také tvorbě autorského porcelánu. Jeho porcelán používá řada našich i zahraničních společností jako reklamní předmět. V poslední době úzce spolupracuje s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným na projektu „Hudba mezi obrazy“, který společně představili nejen u nás, ale i v Belgii, Anglii a Mexiku.

S Galerií La Femme, která sídlí v Bílkově ulici na Josefově, spolupracuje Jan Tichý již několik let. Patří také mezi přibližně šedesátku umělců, kteří se zapojili do úspěšného projektu této galerie nesoucí název Domácí úkoly. Díky tomu zpracovával Jan Tichý „domácí úkol“ například na téma Zimní sporty nebo Hudba v obrazech. Sám autor se také zúčastnil řady sympozií, která Galerie La Femme pořádala nebo spolupořádala, a to například ve slovenských Lehnicích.

Galerie La Femme aktuálně nabízí možnost zakoupení vybraných děl akademického malíře Jana Tichého. Jejich výběr naleznete na: http://www.glf.cz/cz/galerie-umelcu/tichy-jan/

Text: Martin Bačkovský

Foto: Petr Našic