Od začátku letošního roku spustily Městská část Praha 1 a Hlavního město Praha koordinovaný projekt, který komplexně řeší pořádkovou a bezpečnostní situaci v oblasti Vrchlického sadů a ulic U Bulhara a Bolzanova. Od 15. března navíc ve Vrchlického sadech a jejich okolí působí speciální bezpečnostně-informační tým Be-in.

 „Vrchlického sady, ulice U Bulhara a Bolzanova a jejich nejbližší okolí jsou dlouhodobě vnímány jako oblast s vyšším výskytem lidí bez přístřeší. Hlavní město Praha a Městská část Praha 1 si z tohoto důvodu nechaly v roce 2017 zpracovat detailní monitoring aktivit problémových osob a způsobených škod. Od začátku roku jsme pak zahájili společný projekt, který chce situaci výrazně zlepšit,“ vysvětlil Daniel Hodek, 1. zástupce starosty Prahy 1 a pražský radní pro sociální oblast.

Součástí projektu jsou od poloviny března také speciální dvoučlenné bezpečnostní týmy Be-in, které denně působí u Hlavního nádraží, kde přímo na místě koordinují vzniklé situace. „Na projektu spolupracuje Hlavní město Praha s Městskou částí Praha 1 a dalšími organizacemi, abychom společně vytvořili podmínky pro efektivní fungování těchto týmů,“ dodal Daniel Hodek s tím, že přestože jsou bezpečnostní týmy Be-in v terénu teprve měsíc, už se jim podařilo výrazně pomoci při záchraně života nalezené osoby, v pátrání po hledané osobě a zadržení pachatele při pokusu o znásilnění.

Koordinátorem projektu je Centrum sociálních služeb Praha, které na místě spolupracuje s šestnácti dalšími subjekty – odborem životního prostředí ÚMČ Praha 1, sociálním odborem MHMP, úklidovými službami CDV a Mira experts, Městskou policií Praha, Policií ČR, neziskovými organizacemi Naděje, Sananim, Progressive a Drop in a s dalšími institucemi.

Oblast Hlavního nádraží je spojována s výskytem osob bez domova a drogově závislých. Návštěvníci Vrchlického sadů a obyvatelé z okolí si dlouhodobě stěžují na odhozené injekční jehly, polehávající a pospávající osoby a znečišťování okolí, které je používáno jako toalety. Komplexní řešení pořádkové situace je zaměřeno nejen na úklidovou problematiku, ale právě také na problematiku osob bez domova a drogově závislých, které se zde vyskytují.

V celém parku by měl platit nový návštěvní řád, který mimo jiné specifikuje zákaz nocování a pospávání. Dohlížet na jeho dodržování by měly ve vyšší míře Městská policie i Policie ČR. „Snížili jsme také počet vydávaných jídel v areálu neziskové organizace Naděje. Dříve se zde vydávalo 300 jídel denně, nyní to chceme postupně snížit pouze na 100. Zbytek jsme nechali rozložit do ostatních pražských městských částí tak, aby se jen kvůli jídlu v okolí Hlavního nádraží nekoncentrovaly osoby bez domova a osoby drogově závislé. Jídla teď nabízí také několik mobilních výdejen, které zajišťují, že se osoby bez domova nesoustředí pouze na jednom místě,“ popsal Daniel Hodek.