V Křížové chodbě Karolina můžete do 29. dubna zhlédnout unikátní výstavu s názvem „Magičtí Lucemburkové“. Ta představuje dobu vlády českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků, tedy Karla IV., jeho otce Jana Lucemburského a synů Václava IV. a Zikmunda Lucemburského.


Po smrti posledního Přemyslovce Václava III. byl uvolněn český trůn, na který nakonec, po několika letech zmatků, nastoupil čtrnáctiletý syn Jindřicha VII. Jan Lucemburský, který pojal za manželku Elišku Přemyslovnu. Začalo tím jedno z nejvýznamnějších období našeho státu.

„Výstava připomíná historii významného českého a evropského panovnického rodu, který se nesmazatelně zapsal do našich dějin a do podoby a krásy našeho města. Děkuji všem pořadatelům a organizátorům za jejich píli a nasazení. Je pro mě velkou ctí, že jsem se stal patronem této jedinečné expozice, na kterou všechny milovníky historie co nejsrdečněji zvu,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který výstavu spolu s dalšími osobnostmi zahájil.

„Z této výstavy mám úžasný pocit. Přál jsem si, aby byla umístěna do důstojných prostorů, ale že bude nakonec v Karolinu, o tom jsem ani nesnil,“ uvedl hlavní organizátor expozice Oldřich Beneš. Záměrem výstavy je podle něj představit co nejširší veřejnosti, především pak dětem a jejich rodičům a prarodičům, obrovské kulturní bohatství našich předků na území zemí Koruny české, a to v rozmezí od roku 1308, kdy na trůn Svaté říše římské nastoupil Lucemburk Jindřich VII., do roku 1437, kdy zemřel Zikmund.

Návštěvníci se mohou těšit na virtuální listování v dobové literatuře, vzácné knihy z proslulé knihovny Václava IV., modely staveb hradů i repliky strojů, vyrobené podle dobových technických výkresů.

Součástí výstavy jsou i sochy z Rožnova pod Radhoštěm od akademického sochaře Igora Kitzbergera a hlavně pak věrné repliky korunovačních klenotů od zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana z Turnova, který je historicky prvním umělcem, kterému byla dána možnost zhotovit věrné repliky dvou vrcholných středověkých prací – koruny císařů Svaté říše římské a Svatováclavské koruny.

„Korunu svatého Václava nechal zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci v roce 1347. Je to zcela jistě jedna z největších českých středověkých památek. Svatováclavskou korunou byli korunováni všichni králové a císaři až do 19. století,“ upřesnil Jiří Urban. Prohlédnout si repliky tohoto krásného českého dědictví je opravdu jedinečnou příležitostí.

Více informací: www.magictilucemburkove.cz