Za „závažný zásah do dopravy v centru města“ označila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská opravu tramvajové tratě na Malé Straně, která začala poslední lednovou sobotu. O tři dny později, v úterý 31. ledna, se starostka spolu s radním pro dopravu Vojtěchem Ryvolou a představiteli Dopravního podniku hl. m. Prahy vydala zkontrolovat, jak postupují práce na prvním z postupně uzavíraných úseků – v Letenské ulici od křižovatky s Klárovem po budovu Ministerstva financí ČR.

„Výluka tramvajové dopravy je pro spoustu občanů omezující, ale co se týká aut, většina řidičů objízdné trasy respektuje,“ uvedla Terezie Radoměřská s tím, že dramatické vize předpovídající kolaps dopravy se nepotvrdily. „Alespoň prozatím,“ zdůraznila starostka.

Zapravdu jí dal i radní Vojtěch Ryvola. „Hrůzostrašné představy se nenaplnily – díky všem motoristům, kteří respektují objízdné trasy,“ prohlásil a dodal: „Moc bych si přál, aby to v podobném duchu pokračovalo i nadále. Pokud by chtěl někdo vidět, jak to tady nyní vypadá, ať přijde pěšky, přijede na kole nebo na koloběžce, nejlépe vlastní. Z auta tu nic neuvidíte, auty se nyní těmto místům vyhněte, abychom v klidu a včas dokázali udělat, co je třeba.“

Opravy prvního úseku mají skončit 16. února, následovat budou práce v Karmelitské ulici od Malostranského náměstí po křižovatku s Hellichovou ulicí a posléze na Újezdě, od křižovatky s Hellichovou po křižovatku s Vítěznou ulicí. Komplet hotovo by mělo být 31. března.

„Koleje už dosloužily. Některé kolejnice by třeba ještě dva tři roky vydržely, ale ta nejhorší místa jsou už opravdu ve velmi špatném stavu,“ zdůvodnil technický ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Jan Šurovský, proč už nebylo možné opravy odkládat. Pražce ani kolejový spodek se podle něj ale měnit nebudou.

Informace o úpravě vedení tramvajových linek a o náhradní dopravě naleznete na https://www.praha1.cz/vymena-koleji-na-male-strane-upravy-linek-mhd/.  

Informace o jednotlivých etapách výměny kolejí a o objízdných trasách si můžete přečíst na https://www.praha1.cz/malou-stranu-ceka-vymena-tramvajovych-koleji%ef%b8%8f/. Žádáme všechny řidiče, aby v maximální možné míře využívali tunelový komplex Blanka.