Výlety do trampských osad, pohyb v přírodě, táborovou hru, lovení bobříků i opékání buřtů nabízí spolu s bohatým programem plným her, soutěží a poznávání už druhý ročník příměstského tábora Prahy 1, nazvaného Táboráček. Tentokrát děti se svými vedoucími cestují časem a během pěti dnů díky tomu profrčí pravěkem, starověkem, středověkem a novověkem, ale podívají se dokonce i do budoucnosti.
„Počasí je zatím skvělé, a tak všem dětem a vedoucím jejich oddílů přeji, aby jim krásné počasí vydrželo po celý poslední prázdninový týden,“ popřál radní Prahy 1 Petr Burgr, pod jehož záštitou se Táboráček koná a který se na něj také přišel podívat.
Hned první den děti vyrazily do pravěku a v Prokopském údolí je mimo jiné čekalo odlévání stop, které tam zanechala pravěká civilizace. I v dalších dnech se ale více než čtyřicítka malých táborníků vydá od své základny v Tyršově domě do jiných časů, a to pěšky i vlakem. Po pravěku se v rámci svého „cestování v čase“, jak se táborová hra jmenuje, vypraví za starověkými Kelty do oppida Závist nad Zbraslaví, kde budou vyrábět keltské nástroje a opékat keltské buřty. K obědu pak ochutnají starověký řízek.
Ve starověké části si děti budou s vedoucími povídat o Mezopotámii, Egyptu, Indii, Číně, Řecku a Římě, o hieroglyfech i klínovém písmu. Ve středověku to vezmou od pádu Západořímské říše až po objevení Ameriky, které tamějším původním obyvatelům moc radosti neudělalo a v Evropě odstartovalo novověk, jehož vrcholem pak byly velké vynálezy parního stroje, parní lokomotivy, automobilu, telefonu a žárovky.
V táborovém plánu jsou i návštěvy Technického muzea, planetária či koupaliště – nebojte se, rodiče, to bude současné… Na své putování si děti vyrobí vlastní tričko a vybaví se deníčkem, aby vše bylo zaznamenáno a nic nezůstalo opomenuto. „Důraz při cestování klademe na slušné chování,“ upozornila hlavní organizátorka Jiřina Faloutová z neziskové organizace „Dělej, co tě baví“ a dodala: „Po vzoru ´Hochů od Bobří řeky´ od Jaroslava Foglara budeme rovněž lovit bobříky, každé dítě si vyrobí trampský odznak a budeme se učit hodně o přírodě, lese, rostlinách a živočiších.“
S dětmi prý také postaví u potoka hráze a zahrají si hry, které byly ještě před pár desítkami let naprosto přirozenou formou zábavy dětí i dospělých. Děti se také seznámí s historií trampingu v osadách, kde si společně s trampy zazpívají a zahrají známé trampské písničky.„Děti se tak určitě mají na co těšit. Musím také říct, že vedoucí a organizátory obdivuji. A protože jsem se právě vrátil od svých vnoučat, vím, o čem mluvím,“ uzavřel s úsměvem radní Petr Burgr.