Letošní předvánoční doba se u nás ponese v duchu obnovy oblíbených tradic přerušených covidem, hlásí Praha 1, a tak se obyvatelé i návštěvníci centra mohou těšit na důstojnou vánoční výzdobu, rozsvícené stromy v jednotlivých čtvrtích i vánoční trhy.

Už příští sobotu 26. listopadu by měl být na Staroměstském náměstí rozsvícen vánoční strom, kterým má být letos smrk z Ústeckého kraje. Podstatně komornější a určená zejména obyvatelům Prahy 1 budou rozsvícení vánočních stromů v jednotlivých lokalitách první městské části, pořádaná radnicí a místními spolky a doprovázená zpěvem klasických koled.

V neděli 27. listopadu budou rozsvíceny stromy na Petrském náměstí (v 17 hodin) a na Kozím plácku (v 18 hodin).

V pondělí 28. listopadu začíná v 16 hodin na trzích Václavské Vánoce v horní části Václavského náměstí kulturní program, který v 16,30 hod. vyvrcholí rozsvícením vánočního stromu. O hodinu později, v 17,30 hod., bude za zpěvu koled rozsvícen strom před radnicí ve Vodičkově 18.

V úterý 29. listopadu se v 17 hodin rozzáří vánoční strom na Betlémském náměstí a o den později, 30. listopadu, se pak ve stejnou hodinu rozsvítí strom na Malostranském náměstí.

Vše pak vyvrcholí v pondělí 5. prosince, kdy bude slavnostně rozsvícen vánoční strom na náměstí na Kampě.

Vánoční trhy

Na území Prahy 1 se letos budou vánoční trhy konat na obou březích. Například v horní části Václavského náměstí uspořádá Sdružení Nového Města pražského vánoční trhy pod názvem Václavské Vánoce. Ty nabídnou občerstvení, výrobky lidových řemesel a několika chráněných dílen. Součástí bude i bohatý doprovodný program s vystoupeními dětských sborů, návštěvou Mikuláše, s rozdáváním Betlémského světla i se štědrovečerní bohoslužbou pod širým nebem.

Na náměstí na Kampě bude Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan pořádat tradiční vánoční trhy s mikulášskou, prodejem výrobků lidových řemesel a občerstvením.

Další trhy se uskuteční v dolní části Václavského náměstí, na Staroměstském náměstí, v jeho sousedství na Malém náměstí (rynku), na náměstí Republiky před Palladiem a na začátku ulice V Celnici a trhy se také budou konat na Hradčanském náměstí.

Podle našich informací zájem o prodej ze strany trhovců je, ale v porovnání s dobou před covidem klesl, jelikož během pandemie jich řada skončila. Do nižšího zájmu se samozřejmě také promítá současný velký růst nákladů.

Vánoční osvětlení

S ohledem na to, že Praha 1 v posledních letech používá při instalaci vánočního osvětlení a výzdoby LED technologie, a vzhledem k dlouhodobým smluvním partnerstvím náklady na spotřebu elektrické energie při adventu a vánočních svátcích v porovnání s loňskem nestoupnou a budou činit zhruba 40 tisíc korun.

Tisková zpráva ke stažení ZDE – DOC