Na konci Revoluční ulice, v místě, kde až do nacistické okupace stály Eliščiny lázně, by podle plánu Městské části Praha 1 a Hospodářské komory Praha 1 měl být postaven originální pavilon, který by poskytl důstojný výstavní prostor pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Autorem studie je architekt Petr Malinský.

„Chceme tímto krokem dát veřejnosti podnět k široké a seriózní debatě, která by vyústila v důstojné naplnění odkazu Alfonse Muchy. Zároveň nabízíme svoji představu o podobě a umístění budovy určené pro Slovanskou epopej,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, podle kterého by vznik originálního pavilonu navíc napravil tu skutečnost, že kromě Tančícího domu nevznikla v Praze po roce 1989 žádná zajímavá architektura.

Autor studie, architekt Petr Malinský se inspiroval slovanskou mytologií, Sluncem a zářícími objekty, ale i obdobnými stavbami po celém světě, nesoucími tzv. Fullerovu kopuli. „Naším cílem bylo vytvořit dynamickou stavbu, která se vznáší nad zemí i Vltavou a navazuje na slovanskou mytologii o vzniku světa,“ popsal Petr Malinský, který navrhl válcovou stavbu s pláštěm ze skleněných panelů.

Vnitřek hlavní části pavilonu tvoří velký černý kruhový prostor, který by byl pro potřeby umístění velkých Muchových pláten rozdělen na „třináctistěn“. Petr Malinský podle svých slov vytvořil vnitřní podobu pavilonu jako poctu českému malíři a autoru Maroldova panoramatu Bitvy u Lipan Luďku Maroldovi.

Důležitou součástí pavilonu je jeho podzemí, které nabízí velký prostor pro administrativní zázemí, dílnu, knihovnu, kavárnu, multimediální místnost a další kulturní a výstavní aktivity.

Projekt pavilonu Slovanské epopeje, jehož stavba by měla stát necelých 200 milionů korun, je součástí plánované revitalizace Revoluční ulice, jejíž současná podoba je poznamenána tím, že veškerý turistický ruch končí na náměstí Republiky a návštěvníci – turisté i Pražané – nemají důvod pokračovat dál. „Naším cílem je vytvořit z Revoluční ulice třídu městského významu, do které by lidé rádi zašli a zároveň by cítili, že je tato lokalita vlídně přijímá,“ uvedl místopředseda Hospodářské komory Praha 1 Filip Dvořák. Ten v této souvislosti představil „Alianci Revoluční“, kterou tvoří podnikatelé a majitelé nemovitostí z Revoluční ulice, prosazující její zatraktivnění, a to v úzké spolupráci s radnicí Prahy 1 i vedením hlavního města.

Městská část Praha 1 a Hospodářská komora Praha 1 jsou tedy připraveny k diskusi nad návrhem pavilonu Slovanské epopeje. Zároveň jsou připraveny i na to, že veřejnost i vedení hlavního města sice projekt ocení, ale Muchova plátna budou nakonec umístěna jinde. „Náš projekt nevznikl ve smyslu ´buď Slovanská epopej, nebo nic´. I kdyby tedy došlo k tomu, že nebude vůle využít pavilon pro tento významný výtvarný soubor, budeme určitě pokračovat s cílem vytvořit na konci Revoluční ulice reprezentativní kulturní centrum,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Více informací o studii navrhovaného pavilonu pro umístění Slovanské epopeje naleznete  zde