Na svém ustavujícím zasedání zvolili zastupitelé Prahy 1 nové vedení městské části. Širokou koalici tvoří ODS, Piráti a občané z Prahy 1, Naše Praha 1, TOP 09 a Rezidenti 1. Starostkou byla zvolena Terezie Radoměřská (TOP 09), prvním místostarostou David Bodeček (Piráti a občané z Prahy 1) a dalšími místostarosty pak Kateřina Klasnová (Rezidenti 1) a Tomáš Heres (ODS). Radními se stali Ivana Antalová (Piráti a občané z Prahy 1), Michal Müller (ODS), Karel Grabein Procházka a Vojtěch Ryvola (oba Naše Praha 1).

Nová koalice bude řešit dlouhodobé problémy Prahy 1, kterými jsou mj. extrémní zatížení turismem, hluk, krátkodobé ubytování v bytech, nedostatek obchodů a služeb pro místní občany i otázky dopravy a parkování, parků a zeleně. Zároveň připraví nové digitální nástroje pro větší transparentnost a efektivitu úřadu, zaměří se na rozvoj své Nemocnice Na Františku a bude také systematicky pracovat na posílení bezbariérovosti centra Prahy.

„Naše koalice dobře vnímá potřeby voličů z Prahy 1 a má velmi přesnou představu, jak je naplnit. Dokázali jsme se domluvit na kompromisu, který bude funkční a otevřený. Praha 1 je srdce našeho hlavního města, má své specifické potřeby a zasluhuje dobré vedení,“ prohlásila nová starostka Terezie Radoměřská z TOP 09, historicky první žena v této funkci v Praze 1. TOP 09 má v zastupitelstvu dva mandáty, starostka bude mít v kompetenci mj. bezpečnost, participaci s občany a krizové řízení.

„Dokázali jsme v rámci naší nové koalice překonat historické rozpory. Zvládli jsme to proto, abychom dali Praze 1 silné, ambiciózní a stabilní vedení,“ uvedl Richard Bureš, předseda ODS Praha 1 a dodal: „Chceme navázat na naši práci z minulého období, nová koalice je příležitost skutečně řešit problémy, které byly v minulosti opomíjeny. ODS má v zastupitelstvu 5 mandátů a v Radě MČ Praha 1 budou mít její zástupci na starosti mimo jiné gesce majetku, financí, investic, informatiky a zdravotnictví.

Praha 1 se významně otevře svým občanům. Připravíme řadu nástrojů na posílení transparentnosti rozhodování, participace a lepšího chodu úřadu,“ řekl David Bodeček, lídr Pirátů a občanů z Prahy 1. Koalici podpořili tři ze čtyř zastupitelů tohoto subjektu. Jejich zástupci budou mít v Radě MČ Praha 1 zodpovědnost za školství a sport, sociální oblast, kulturu, bezbariérovost a vnitřní chod úřadu. 

„Máme povinnost maximálně podpořit lepší dostupnost obchodů a služeb pro místní. Bez pomoci radnice nejsou totiž vůči tlaku turismu konkurenceschopné, uvedl Karel Grabein Procházka, lídr kandidátky Naše Praha 1. Toto uskupení má v zastupitelstvu tři členy. V Radě MČ Praha 1 budou mít jeho zástupci na starosti právě otázku dostupnosti obchodů a služeb, dále pak mj. oblast územního rozvoje a dopravy. 

„Chceme zajistit, aby se Praha 1 opravdu stala místem pro klidný a spokojený život občanů, kteří zde bydlí. Toho dosáhneme i soustavnou péčí o veřejný prostor, zeleň a celkovou čistotu centra Prahy,“ prohlásila Kateřina Klasnová, lídryně kandidátky Rezidenti 1. Toto uskupení má dva zastupitele. V Radě MČ Praha 1 bude mít nová místostarostka na starosti právě veřejný prostor, zeleň, úklid a čistotu.

Koalici uzavřela uvedená uskupení již na konci října. V rozsáhlém programovém prohlášení se shodla na konkrétním obsahovém zaměření i na způsobu řešení zásadních problémů, kterým Praha 1 čelí. Koaliční smlouva zároveň nabízí výrazné zastoupení i pro opozici – většinu v kontrolním výboru, a to včetně jeho uvolněného předsedy, a uvolněného předsedu Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života.

Tisková zpráva ke stažení ZDE – PDF