Krátkou báseň o Praze Václava Hraběte, Zpětné motto (Plakali všichni psové) od Andreje Stankoviče a Sníh Vladimíra Holana – tyto básně si pro nás při oslavě Světového dne poezie (21. března) vybrali naši sousedé Luciana Klobušovská, Tomáš Oliva a David Pešek Dvořák a přednesli nám je v ulicích Prahy 1. Záznamy naleznete na Facebooku Praha 1 ONLINE (@praha1online) a zde – v Poesii Prahy 1.

A protože poezie (nebo chcete-li, poesie) je Praze 1 vlastní, ať už životy zdejších básníků, básněmi napsanými o ní či atmosférou, jež tu navzdory všemu stále přetrvává, a protože váš ohlas byl velmi vlídný, dovolíme si vám i v příštích dnech a týdnech (nebo možná i déle) nabízet verše krásné, povzbudivé, romantické a v podání lidí, kteří žijí a pracují v našem okolí.

Zavítali jsme do Kalich – Knihkupectví & Nakladatelství, kde Alena Zvolánková recituje báseň ze sbírky Pohádky matky husy – Londýnský most. Kniha byla vydána roku 1977 v Budapešti.

Náš seriál recitace má jedinečnou premiéru. Tedy v podobě přednášející osobnosti Prahy 1. Poprvé totiž přednáší brigádní generál. A to Aleš Knížek, vojenský historik a ředitel Vojenského historického ústavu. Brzy nabídneme také velký rozhovor o jeho práci.

Přednes choreografky Aleny Peškové, která si vybrala dílo od Karla Šiktance „Den druhý“ (ze sbírky básní Adam a Eva)

Dílo Lawrence Ferlinghettiho, ten ve věku 101 let zemřel ve svém domově v San Francisku. Byl to básník, nakladatel, malíř a politický aktivista, který je považován za jednoho z nejvýraznějších představitelů beat generation či beatníků. Sám se tomuto označení ale vyhýbal. Přednes Jakub Krejčí.

Přednes přímo od autora díla. Tím je Jiří Dědeček, který představí svoji tvorbu pro děti.

Další pokračování „Poesie Prahy 1“ s Jiřím Dědečkem a jeho tvorbou pro děti.

Výtvarník Martin Vavrys vzpomíná na zpěvačku Hanu Hegerovou, která bydlela velkou část života nedaleko ateliéru této rodiny výtvarníků. Proto se rozhodl pro přednes textu písně Jacquese Brela přebásněného Pavlem Koptou „Lásko prokletá“.

V neděli mnoho lidí navštěvuje mši, aby se usebrali a poslechli si duchovní slovo. My Vám přinášíme další díl projektu „Poesie Prahy 1“ v podání duchovního a pedagoga P. Benedikta Hudema, který připomíná básníka Václava Renče a jeho dílo Popelka nazaretská.

Tentokrát knihkupec Oldřich Suchý vybral „Zpověď červa“ ze sbírky Christiana Morgensterna – 77 šibenic.

Petr Burgr, tč. první místostarosta naší Prahy 1, připomímá nedávno zesnulého Ondřeje Höppnera, novináře, vydavatele a zakladatele Malostranských a Staroměstských novin, a jeho žertovné básně pro dospělé děti, které najdete ve sbírce BUDIŽ TMA. Náš nový projekt jsme si dovolili nazvat „Poesie Prahy 1“.

David Pešek Dvořák si vybral báseň „Sníh“ od Vladimíra Holana.

Vladimír Holan (16. září 1905 Praha – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z nejvýznamnějších českých básníků a překladatelů 20. století. Autor intelektuálně náročné reflexivní a meditativní poezie osobitých imaginativních obrazů, nezřídka používající vlastní jazykové novotvary. Žil také v ulici U lužického semináře a na Kampě v takzvané „Werichově vile“.

„ZPĚTNÉ MOTTO (Plakali všichni psové)“ od Andreje Stankoviče si vybral Tomáš Oliva ze Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan.

Andrej Stankovič (22. června 1940 Prešov – 12. července 2001 Praha) byl básník, knihovník, editor a filmový kritik, jeden z představitelů pražského undergroundu.

Básnířku Lucianu Klobušovskou oslovilo dílo Václava Hraběte a jeho „Krátká báseň o Praze“.

Václav Hrabě (13. června 1940 Příbram – 5. března 1965 Praha) byl český básník a částečně prozaik, jeden z významných představitelů tzv. beat generation v Československu, která se jinak rozmohla především v zemi svého vzniku, v USA. Žil na malostranském Jánském vršku.