Tam, kde kdysi bývala zahrada lékárníka českého krále Karla IV. a od dvacátých let minulého století bankovní Petschkův palác, sídlilo za 2. světové války obávané gestapo, které zde rovněž vybudovalo cely, výslechovny a mučírny. Dnes zde sídlí část Ministerstva průmyslu a obchodu a spolek Publicum commodum tu v místním památníku každý rok v květnové dny pořádá vzpomínkovou akci.  

 „Velmi za tuto tradiční akci děkuji spolku Publicum commodum, který se stará o to, aby zejména děti a mládež měly dostatek informací o naší minulosti a aby z ní získaly tolik potřebné ponaučení pro dnešek a zejména budoucnost,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, jenž se vzpomínkové akce zúčastnil. Ve své promluvě se svěřil, že vždy v „Pečkárně“ cítí děsivost tohoto místa, a zavzpomínal i na osud svého otce, který za války strávil dva roky v koncentračním táboře.

Gestapo v Petschkově paláci nechvalně působilo až do 5. května 1945. Za šest let gestapo na území protektorátu zatklo z politických důvodů 105 až 115 000 lidí. Během války pak přišlo o život 360 000 našich obyvatel, z toho 195 000 zahynulo na popravištích nebo v koncentračních táborech.

„Snažíme se svými aktivitami a projekty doplňovat výuku dějepisu, protože ta je, zejména v otázce druhé poloviny dvacátého století, stále v mnoha případech nedostatečná. A navíc jedna věc jsou knížky, a druhá věc je navštívit místa, kde se popisované historické události odehrávaly,“ vysvětlila předsedkyně spolku Publicum commodum a pražská zastupitelka Jaroslava Janderová.

Jedinečnou součástí každoročního vzpomínkového setkání v Pečkárně je zapojení přítomných dětí ze základních škol Prahy 1 do programu akce. I letos si žáci ZŠ Vodičkova a ZŠ Brána jazyků připravili působivá hudebně-dramatická písma.

Další informace: www.publicumcommodum.cz.