Prvních šest seniorů s diagnostikovaným onemocněním COVID-19 už je v Nemocnici Na Františku. Vedení Městské části Praha 1 a nemocnice tak vyslyšely žádost Ústředního krizového štábu a během několika dnů nabídly speciální izolované oddělení pro nemocné seniory, kteří se nakazili v domovech důchodců a v domech s pečovatelskou službou na území České republiky.

„Obrátili jsme se na řadu subjektů, a většinou mnohé jen hledaly důvody, proč se do systému nezapojit. U Prahy 1 to bylo zcela opačně. Našli jsme obrovské pochopení u pana starosty i pana ředitele. V krátké době zde byla připravena optimální kapacita,“ ocenil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na středeční tiskové konferenci v Nemocnici Na Františku, která podle něj může sloužit jako příklad ostatním nemocnicím. Od ministerstva zdravotnictví má podle jeho slov plnou podporu pro potřebné zásobování nezbytným vybavením a může v případě potřeby počítat i s personálním posílením.

„Provedli jsme s panem ředitelem Davidem Erhartem důkladnou analýzu, zda můžeme přijmout nemocné seniory, protože možnosti NNF jsou limitované, a poté jsme se rozhodli v této obtížné situaci pomoci. Naší zásadní podmínkou byla ochrana současných pacientů nemocnice. Vedení nemocnice i zaměstnanci k nastalé situaci přistoupili s příkladnou profesionalitou, stejně jako Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy a Jednotka Sboru dobrovolných hasičů Praha 1, které pomáhají se zabezpečením logistiky,“ zdůraznil starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Oddělení, které v NNF pojmenovali jako KOVES, je vybaveno vstupním filtrem, který navazuje na výtah speciálně vyčleněný pro pacienty s COVID-19 a příslušný personál. „Pro pacienty je vyčleněno devět lůžek. V současnosti nemocnice disponuje šesti ventilátory, jeden je dlouhodobě obsazen, musíme tedy jejich počet doplnit. S tím pomůže ministerstvo. Stav přebíraných pacientů od pondělí dobře známe, mají jen marginální symptomy nemoci, ale může nastat čas, kdy budou potřebovat ventilaci. Devět lůžek je v současnosti maximum, protože nesmíme ohrozit péči o ostatní pacienty,“ prohlásil ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart.

Nemocnice má v současnosti podle jeho slov kapacitu 113 lůžek akutní péče a 46 lůžek následné péče. Oddělení KOVES je zcela izolováno od ostatních pracovišť, a to nejen umístěním, ale ani jeho personál se nemůže setkat s ostatními. Má vyhrazen samostatný vstup i stravovací prostor. „Náš zřizovatel Praha 1 nás dostatečně vybavil, včetně zařízení na dekontaminaci a zakoupení termorámu. Skvěle se zachovali i naši zaměstnanci, kterým byla nabídnuta služba ve speciálním oddělení, a do jednoho se přihlásili,“ dodal David Erhart.

Tisková zpráva ke stažení zde – DOC