Dělají pro nás úplně neskutečné věci… je to výjimečné… bylo to úžasné… umožňují nám dělat, co nás baví, a dál se rozvíjet… moc děkujeme za celý večer… spousta těch snímků je často lepší než cvičení na FAMU… tento ročník byl možná nejlepší… Tyto a další pochvaly si vyslechli – a oprávněně – organizátoři festivalové klasiky „Filmový TRHák“, přehlídky žákovských a učitelských filmů, pořádané ZŠ Brána jazyků ve Francouzském institutu.
Letos už popáté se konala festivalová filmová přehlídka žáků osmých a devátých tříd ZŠ Brána jazyků „Filmový TRHák“, která se nejen každým rokem zlepšuje, ale také rozrůstá. A tak kromě zase o kus profesionálnější organizace mohli diváci obdivovat pokroky ve střihu, kameře i celkovém zpracování filmů. Samostatnou kapitolou pak byly výborné plakáty, které žáci přihlásili do soutěže. A rekordní byl letošní počet soutěžních snímků – 16!!!
Filmový TRHák se každoročně koná v předvečer MFF Karlovy Vary, a někteří filmoví fanoušci proto hovoří o Filmovém TRHáku jako o „předskokanovi“ staršího karlovarského kolegy. I to je samozřejmě velké ocenění, i když nemalá část fandů by určitě namítla, že TRHák má něco, co Vary nikdy nemohou mít…
Organizátorskému triu Roman Haas, Roman Elner a Eva Lukášová se bez nadsázky daří na Uhelném trhu vytvářet „malou žákovskou FAMU“, a protože se v případě ZŠ Brána jazyků jedná o matematickou školu, směle lze podle Romana Elnera mluvit o „rovnostranném trojúhelníku s rameny a přímo vrcholy v podobě tvůrčích žáků, učitelských organizátorů a věrných diváků“.
Letošní festival tradičně zahájily nesoutěžní filmy žáků osmých tříd – futuristický film o Rambokrtečkovi a hynoucím lidstvu v nerovném zápase „Lidstvo proti krtečkovi“; kam se ztrácí v éře globálního oteplování bílá pokrývka planety, objasnilo filmové zamyšlení nad trvanlivostí bílých vloček „Zachraňte sníh“; akčně mysteriózní film „Projekt X“ pak vyzněl na plátně i díky zvukovým efektům.
Krátká filmová sekvence „Metal Gear Solid The Movie“ zase vtáhla diváky do videoherního světa. Kdy naposledy jste se zamysleli, o čem je a má být váš život? I k takovým otázkám podnítila dívčí „Cesta za snem“, poukazující na touhy po hledání každodenního štěstí a dosahování možné radosti skrze vlastní koníčky. Úvodní blok poté zakončil film „Operace Beta“, akčně kriminální upoutávka na ty, kteří chrání životy nás všech.
Ve druhé části s promítanými soutěžními filmy žáků devátých tříd diváci sledovali pestrou paletu kratších i delších filmů. Hned první „neD“ (neboli Den) ukazoval, co se stane, když běžné denní činnosti děláte nezvykle naopak. Filmovou hříčku „Imagine“, v níž byli diváci spolu s hlavní žákovskou hrdinkou – holčičkou – vtaženi do jejího fantazijního animovaného světa, vytvořilo pomyslné animátorské studio Běly Přibylové, Agáty Götzové a Aleny Salátové, které na animované části filmu pracovaly několik měsíců.
Krátké ovocné hříčky „Verča a ovoce“ vybízely diváka k zakousnutí a jedním z nejosobitějších filmů večera byl autorský a navýsost artový film Jana Cuhry „Blouzním“, který prověřil mysl diváků a ukázal, že ne ve všem musí být nalezen smysl. „Mrazivě šokující, a přitom s veseloherním nádechem i zpěvy přímo kastrálními“, i tak byl charakterizován divácký favorit „Chlapecký sbor“.
Výborné zpracování, soulad námětu, kamery a střihu i herecké výkony milostného dua Emma Schmidtová a Sebastian Dolejší, které představilo vášeň, city i milostnou něžnost – tím vším se mohlo pochlubit filmové sblížení a následné rozcházení s názvem „A deep passion“. Život ve snu i sen v životě. To, co se vám někdy zdá, může být vlastně skutečnost, zjistila herecky přesvědčivá Kateřina Mynářová ve snímku „Paralela“.
Závěr druhého bloku završila trojice „kontroverzních“ žákovských filmů. V klipovitém „School doesn´t own me“ porušili žáci snad všechna myslitelná školní pravidla, řád a pořádek a vše završili neslušným gestem. Pod gangstersky drsným škraloupem se tím ale láskyplně rozloučili se školními léty. „§ 121“ byl zase syrovým dokumentem točeným mobilními telefony a jako policejně důkazní materiál divákům ukázal realizovaný bláznivý dívčí nápad vloupat se do školní budovy a přespat v ní. „Tak tohle by tedy rozhodně neměl být následováníhodný počin!“ bylo možné číst v očích dospělých. Nebo se nám to zdálo? Asi spíš to druhé, šlo přece „jen“ o film…
„Tělo“ byl krátký klip, „drsně naturalisticky syrový a sebevražedně krvavý, v duchu Renčových spotů Nemyslíš, zaplatíš!“, který poukázal na reálné anorektické problémy dívek. Poslední film této části reprezentoval školu už dříve ve finále letošního Antifetfestu a získal zvláštní cenu za technické zpracování.
Ocenění, které potěší
V předchozích letech mohli diváci před některými filmy nebo bloky zhlédnout filmové hlasatelské vstupy dua Elner a Haas (2014), hlasatele Alexandra Hemaly (2015), paní vrátné Jindry Buksové (2016) a herce Divadla Sklep Davida Vávry (2017). Letošní vstupy Petra Čtvrtníčka byly svíčkami na pomyslném filmovém dortu. Petr Čtvrtníček věnoval organizátorům večera celé jedno nedělní odpoledne a výsledkem intenzivní práce byly jeho moderátorské vstupy, které si hereckou a technickou kvalitou zpracování, na kterém se podílela jeho dcera Anna, nezadaly s předchozími léty.
Divadelník a filmař navíc na závěr festivalového večera vyzdvihl úroveň soutěže. „Spousta těch snímků je často lepší než cvičení na FAMU… Tak nezpychněte!“ prohlásil Petr Čtvrtníček.
Učitelský film „Zeptej se koulí 2“ inicioval a natočil bývalý žák školy Tomáš Vojtíšek, spolupracovala na něm bývalá žákyně Zuzana-Markéta Macková a do výsledné podoby ho sestříhala další dnes už exžákyně Anna Hanzlová. I podle tvůrců nesl všechny atributy podivnosti. „Nevím, jestli ho divák po prvním zhlédnutí celý pochopí,“ netajil se obavami Roman Haas, a rozhodně to podle svých slov neříkal proto, že by podceňoval diváka, ale proto, že se ve filmu v rychlém sledu střídá několik rovin a i jeho jazyk a ezoteričnost mohou přispět k dezorientaci diváka. „Ano, film má tři základní roviny, odkazuje na ´Zeptej se koulí 1´ a využívá příkladů ze školního prostředí, ale jinak se odehrává v posmrtném životě a mluví se v něm posmrtným jazykem. Báli jsme se, jestli tohle ojedinělé ezotericko-duchovní dílo vůbec po promítnutí sklidí potlesk v sále,“ dodal Roman Elner. Bouřlivý potlesk po skončení filmu mu dal jasnou odpověď…
Pátý ročník přímo vybídl k tomu, položit organizátorskému triu Haas-Elner-Lukášová alespoň tři „výroční“ otázky:
- Z čeho máte při Filmovém TRHáku největší radost?
- S čím se nejvíce při organizaci potýkáte?
- A co je hlavním smyslem přítomného i nějakého budoucího filmového večera?
„Průběh celého večera rok od roku mravenčím úsilím zdokonalujeme do nejmenších detailů, a pokud se v pochvale, kterou si rozhodně předem nedomlouváme, veřejně i na pódiu kina shodnou rodiče-diváci, žáci-tvůrci z osmých a devátých tříd i profesionálové jako Petr Čtvrtníček nebo Markéta Vondrášková ze soutěže Pražský filmový kufr, tak nás to moc těší,“ uvedl Roman Elner. Ambicí organizátorské trojice je podle něj to, aby se z Filmového TRHáku stala celoškolní akce, která by byla takovým svorníkem, akcí, na kterou se všichni žáci těší, rádi a dobrovolně se jí účastní a na kterou budou všichni napříč ročníky a roky skončené školní docházky i po letech vzpomínat. Nutno dodat, že i účast bývalých žáků a zápal těch současných potvrzují, že jsou pořadatelé na dobré cestě.
„Radost mám obrovskou, a nic mi ji nemůže pokazit. Velmi se zlepšuje nejen technická kvalita filmů. Žáci přicházejí sami s vlastními nápady a umí je realizovat. Když mi třeba Viki Jadavanová řekla, že se nedávno sama naučila stříhat, a to jen kvůli zájmu o naši filmovou přehlídku, když mi jinak znuděná Oliva Dorůšková na otázku, jestli se vůbec těší, upřímně odpoví: ´Mega moc!´, když mi rodiče Emy Svobodové, paní Černíková a mnozí další řeknou, že si cení našeho učitelského zaujetí a tvůrčí svobody, kterou dětem dopřáváme, je to radostné, a vlastně pro všechny – organizátory, žáky i rodiče. Věřím, že čas a energie, které všichni Filmovému TRHáku věnují, se všem zúročí a že to má smysl. Ve škole nemáme žádný filmový kroužek, a přesto letos vzniklo šestnáct kvalitních žákovských filmů, a to je přeci obdivuhodné!“ prohlásil Roman Haas.
Trojici Romanů doplnila jejich kolegyně Eva Lukášová „Já jsem introvert, nikam do popředí se nehrnu, naprosto mi vyhovuje, že oba Romanové jsou na pódiu. Nevím, jak by filmový večer dopadl, kdyby Lukášová moderovala, Elner s dětmi vytvářel plakáty a výtvarně grafické záležitosti a Haas například prodával vstupenky, to by byl námět na grotesku, možná i na učitelský film. Radost mám z dětí, jejich překvapivých nápadů, jejich zájmu a ochoty věnovat čas i mimo výuku něčemu, co je baví. Možná si ani neuvědomují, že se tak rozvíjejí, vzdělávají a připravují pro dnešní náročný digitální svět,“ prohlásila Eva Lukášová a dodala: „Vždycky najdu ochotné žákovské pomocníky k čemukoliv souvisejícímu s filmovým večerem. Důležité je podle mě žáky nenutit, podnítit je a nechat jim prostor pro vlastní realizaci. Těší mě také neocenitelná pomoc učitelských kolegů, např. Diany Dvořákové a Romana Hlávky, podpora od pana ředitele Tlustého a paní zástupkyně Limburské, od obou rodičovských sdružení, ochota a zapojení učitelů předávajících ocení v den večera. Fascinuje mě, že se k nám vracejí bývalí žáci a zapojují se do vytváření učitelských filmů.“
A jak dopadlo letošní divácké hlasování?
Filmy uvedené na Filmovém TRHáku 2018
- Večerníčková úvodní znělka Kathariny Kasíkové
- Lidstvo proti krtečkovi (8. B)
- Zachraňte sníh (8. A)
- Projekt X (8. A)
- Metal Gear Solid The Movie (8. C)
- Cesta za snem (8. C)
- Operace Beta (9. A)
- neD (9. C)
- Imagine (9. DC)
- Verča a ovoce I, II, III (9. A)
- Blouzním (9. D)
- Chlapecký sbor (9. AD)
- A deep passion (9. CD)
- Paralela (9. DC)
- School doesn´t own me (9. C)
- § 121 (9. C)
- Tělo (9. C)
- Večerníčková závěrečná znělka Kathariny Kasíkové
- Učitelský trailer a film: Zeptej se koulí 2
Filmová pecka 2018 – vítězové jednotlivých filmových kategorií:
ceny vzešlé z rozhodnutí organizátorů
- Cena za cenu (za námět meruňkové „pecky 2018“): Anna Carolina Motlová (9. A)
- Síň slávy (za velké tvůrčí nasazení při práci na Film. večeru): Victoria Jadavanová a Anna Mercedes Čtvrtníčková (obě 9. C)
- Cena KPZ = Krok poslední záchrany (za záchranářské dostříhání několika tvůrci včas nedokončených filmů): Jan Cuhra (9. D)
ceny vzešlé z diváckého hlasování po promítání
- Pozvánka na Filmový večer 2018: Rosalie Tomková (9. D)
- Filmový plakát: Zachraňte sníh, 8. A
- Výtvarné zpracování: Agáta Götzová, Běla Přibylová, Alena Salátová (9. DC) – Imagine a Ema Střítežská, Sofia Kratinová (obě 9. C) – Tělo
- Scénář: Nicola Chudybová (9. C) – § 121
- Kamera: Marie Smutná (9. C) – A deep passion
- Střih: Victoria Jadavanová (9. C) – A deep passion
- Herečka ve vedlejší roli: Valerie Reinischová (9. C) – Imagine
- Herec ve vedlejší roli: Jan Miškovský (9. A) – Chlapecký sbor
- Herečka v hlavní nemluvené/němé roli: Emma Schmidtová (9. D) – A deep passion
- Herečka v hlavní mluvené roli: Anna Mercedes Čtvrtníčková (9. C) – § 121
- Herec v hlavní roli: Sebastian Dolejší (9. D) – A deep passion
- Snímek večera: Chlapecký sbor, 9. AD
Všechny filmy jsou ke zhlédnutí na YouTube kanálu Filmový TRHák. https://www.youtube.com/channel/UCQ5EmaMo6KSItH32gbbRdFQ/featured
Tradiční závěrečné slovo na rozloučenou z filmového plátna letos pronesl Roman Elner. „My všichni jsme a zůstáváme i nadále Bránou jazyků, jen někteří jsou výjimeční tím, že končí devátý ročník v roce 2018. Patříš mezi ně… Přejeme ti všechno dobré do dalšího života, bývalá žákyně a bývalý žáku naší školy!“
Další informace: www.branajazyku.cz, www.2018.antifetfest.cz, www.prazskyfilmovykufr.cz.