Jen pár kroků od Václavského náměstí, v Opletalově ulici, na vás čeká zcela jiný – surrealistický svět. Muzeum Salvadora Dalího s názvem Enigma („Tajemství“) vystavuje díla ze světově největší soukromé sbírky soch surrealistického velikána Salvadora Dalího.
Naprosto ojedinělá výstava zahrnuje patnáct soch nevyčíslitelné hodnoty ze soukromé sbírky slavného italského mecenáše umění Beniamina Leviho. Mezi nejzajímavější exponáty patří socha Space Elephant (Kosmický slon), Space Venus (Vesmírná Venuše) nebo Snail and the Angel (Hlemýžď a Anděl).
„Všechny sochy jsou vytvořeny metodou ztraceného vosku, která spočívá v tom, že se z tvrdého vosku připraví trojrozměrný pozitiv odlévaného předmětu, sloužící k výrobě formy, do které se následně vlévá roztavený bronz. Hodnota vystavených muzeálních soch se pohybuje v řádech 800 tisíc až milion eur,“ vysvětlila manažerka výstavy Irena Limbergová.
Kromě nich mohou návštěvníci obdivovat na padesát grafik a také jednoho z nejznámějších děl L’oeil fleuri (Kvetoucí oko). Část vystavených grafik je z období, kdy Dalí potkal Sigmunda Freuda, kterého velmi obdivoval. K vidění je také pohovka ve tvaru rtů hollywoodské hvězdy Mae.
„Organizace Dalí Universe spravuje jednu z největších soukromých sbírek uměleckých děl od tohoto umělce na světě. V jejím čele stojí Beniamino Levi, obchodník s uměním a italský sběratel, který byl zároveň blízkým přítelem Salvadora Dalího a spolupracoval s ním v 60. letech,“ upřesnila původ vystavených exponátů manažerka výstavy.
Ve sbírce, která vznikala přes čtyřicet let, jsou mimo jiné zastoupeny tři druhy soch, na které má veškerá práva pan Beniamino Levi . Jsou to ty muzeální, kterých je ve sbírce celkem dvacet devět, ale zde v muzeu jich je aktuálně vystaveno patnáct. Dále sochy monumentální, z nichž jedna je k vidění do konce srpna u obchodního centra Arkády Pankrác. V horním patře muzea se nachází prodejní galerie, kde jsou krom grafik také menší sošky Multiple. Kolekce zahrnuje také surrealistický nábytek, zlaté předměty, skleněné sochy Daum a mnoho dalších uměleckých děl.
Dalí byl umělcem obrovského talentu a fantazie. Rád se inspiroval sny, zajímala ho psychoanalýza, snažil se proniknout do symboliky snů a propojit ji s realitou. Řadu jeho děl spojují oblíbené motivy, například tekoucí hodiny symbolizující pomíjivost času, vejce jako symbol života a plodnosti nebo mravenci, kteří pro Dalího znázorňovali smrt. Socha hlemýždě je zase spojená s návštěvou Sigmunda Freuda, který jej zásadně ovlivnil.
Výstavu si užijí také děti, na které je zde pamatováno. Mohou si vybrat z různé nabídky her, jako je například pexeso, při kterém na dotykové obrazovce hledají stejné symboly odkazující na Dalího dílo. Starší děti si mohou vyhledat a přečíst zajímavosti z Dalího života. Nebo si vyhrají s padajícími mincemi promítanými na podlahu muzea, což se líbí nejenom dětem.
Muzeum Salvadora Dalího, které sídlí v Opletalově ulici 1535/4, zahájilo provoz 12. prosince 2019 a je otevřeno každý den od 10 do 19 hodin. Poslední vstup je možný v 18:30. Více informací naleznete zde: https://www.daliprague.cz/, info@daliprague.cz, 604 271 828.
Umělcův životopis
Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech se narodil 11. května 1904 ve Figueres v Katalánsku. Jeho otec byl vzdělaný notář, jeho matka Felipa ho povzbuzovala v umělecké tvorbě. Zemřela v jeho 16 letech. Dalí byl ve skutečnosti citlivý, inteligentní chlapec, ale také impulzivní a výstřední. Od dětství projevoval vlohy pro malířství. Už jako osmiletému mu rodiče zřídili malý ateliér v podkroví bytu.
V roce 1922 se zapsal na Akademii San Fernando v Madridu. Mezi lety 1926 a 1929 uskutečnil několik návštěv Paříže, kde se setkal s vlivnými malíři a intelektuály, jako byli Picasso, Joan Miró nebo Paul Éluard. Experimentoval v uměleckých oborech impresionismu, futurismu a kubismu, což vedlo k jeho surrealistickému období v roce 1929. Olejomalby byly okny jeho vysněného světa.
Dalí byl vždy vášnivým čtenářem psychoanalytických teorií Sigmunda Freuda. Jeho hlavní příspěvek surrealistickému hnutí byla „paranoidně-kritická metoda“, cvičení, jehož prostřednictvím nevědomí ovlivňovalo a vedlo uměleckou tvorbu. Dalí použil tuto metodu k vytvoření reality nevědomých myšlenek.
V srpnu 1929 se setkal s Galou (Jelenou Dmitrijevnou Diakonovou), ženou o deset let starší. Vyvinula se mezi nimi silná duševní a fyzická přitažlivost a Gala brzy zanechala svého manžela, spisovatele Éluarda kvůli Dalímu. Stala se nejen jeho manželkou, ale také jeho múzou a inspirací.