Jeruzalémská synagoga se v pondělí 25. května po vynucené přestávce opět otevřela veřejnosti. Návštěvníci se mohou kromě varhanních koncertů a komentovaných prohlídek těšit také na nové výstavy, a to například na dlouho připravovanou trvalou expozici k historii Jeruzalémské synagogy nebo sezonní výstavu o česko-německo-židovské rodině Schaleků.
Zcela aktuální je minivýstava s názvem „Z náhrobků dlažbou“, která dokumentuje ostudnou praxi komunistického režimu, kdy byly náhrobky ze židovských hřbitovů využívány na výrobu dlažebních kostek a stavebního materiálu. Naposledy se stovky dlažebních kostek z rozřezaných náhrobků našly při rekonstrukci spodní části Václavského náměstí letos v květnu.
U příležitosti zahájení minivýstavy představil předseda Židovské obce v Praze František Bányai projekt a celou historii starostovi první městské části Petru Hejmovi. „Nemravný systém vytváří v lidech nemravné chování,“ dodal k tomu, jak s pietními místy zacházel minulý režim. Prozatím bylo nalezeno dva tisíce leštěných kamenů bez písma a na 120 kusů se zbytky písma s hebrejským nebo českým textem.
Vedení Městské části Praha 1 plánuje tam, kde byly kameny nalezeny, vytvořit pamětní místo. „V první řadě je potřeba napravit zlo, které bylo spácháno v rámci minulého režimu. Zničit náhrobek je hřích, proto bychom rádi vytvořili ve spodní části Václavského náměstí, kde byly fragmenty nalezeny, malé pamětní místo,“ upřesnil starosta Petr Hejma.