V prostorách Galerie 1 ve Štěpánské 47, jejímž provozovatelem je Městská část Praha 1, bude od 2. prosince do 29. ledna zpřístupněna výstava k 10. výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem. Jejími autory jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva ze spolku ARS METROPOLIS. Vernisáž se uskuteční ve středu 1. prosince od 18 hodin.

„Je nám velkou ctí, že si můžeme výraznou osobnost pana prezidenta Václava Havla a jeho nezpochybnitelný přínos pro získání svobody a nastolení demokracie připomenout právě na území Prahy 1. Tedy městské části, kde se odehrály i zásadní události sametové revoluce roku 1989, v jejímž čele Václav Havel stanul,“ vyzdvihl 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr, který má Galerii 1 ve své gesci.

Výstavu tvoří pět vzájemně propojených částí. První mapuje dramatickou cestu Václava Havla od vůdce sametové revoluce až k opakovanému zvolení prezidentem. Druhá část představuje třicet osobností, které Václava Havla touto složitou dobou doprovázely. Třetí část expozice připomíná přijetí České republiky do NATO a čtvrtá část významné události a setkání Václava Havla během jeho prezidentského úřadu.

Poslední pátá část je věnována poslednímu rozloučení s Václavem Havlem a umístění jeho busty do budovy amerického Kongresu 19. listopadu 2014 i její kopie do Pražské křižovatky 17. listopadu 2019. „Od úmrtí pana prezidenta Václava Havla uplynulo dlouhých deset let a nutno říct, že jeho význam a přínos mnoho lidí bohužel náležitě ocenilo až po jeho odchodu. Vedle toho je ale krásné pozorovat mladé lidi, kteří ho i dnes mají rádi a obracejí se k němu. Naplňuje mě to radostí a přesvědčením, že odkaz pana Václava Havla bude navždy aktuální, působivý a motivující. A to je moc dobře,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Autory výstavy jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva. „V komentářích velmi často slýcháme o tom, co Václav Havel neudělal, ale je naopak nutné připomenout všechno to, co udělal,“ upozornil Alan Pajer a Tomáš Oliva ho doplnil: „Obdiv a respekt, s jakým přijala Václava Havla celá světová veřejnost, jsou výjimečné. Svoji popularitu si získal hlavně tím, že postavil svobodu lidského ducha do centra všeho, o co v životě usiloval. Tomu všemu obětoval vlastní svobodu i zdraví.“

Jakýmsi ústředním mottem výstavy o Václavu Havlovi v Galerii 1 je pak jeho citát z projevu v americkém Kongresu v únoru 1990: „Záchrana tohoto lidského světa není nikde jinde než v lidském srdci, lidském rozmyslu, lidské pokoře a lidské odpovědnosti.“

Galerie 1, Štěpánská 47, Praha 1

Otvírací doba:

út–pá: 10–12, 13–18
so: 10–14
neděle, pondělí a svátky zavřeno

Autor náhledové fotografie: Alan Pajer