V Galerii U Zlatého kohouta probíhá až do 31. prosince výstava s názvem Praha na talíři. Představuje porcelán nejen jako typický národní materiál, obdivovaný celá desetiletí na výstavách a veletrzích v tuzemsku i v zahraničí, ale především jako médium umělecké tvorby. Je velikou konfrontací lidských, sociálních, estetických a uměleckých názorů.
Celý svět zná české jídelní a kávové soupravy ze sněhobílého porcelánu, s moderními dekory odpovídajícími době, autorskému pojetí a účelu. „Vybrali jsme celou řadu tvůrčích skupin z řad žáků, studentů, amatérů i renomovaných profesionálů. Především jsou zastoupeni žáci ze Základní umělecké školy Štítného a Vyšší odborné školy a Střední umělecké školy Václava Hollara,“ představuje autory vystavovaných děl akademický malíř Boris Nosek.
Dále to jsou známí výtvarníci, například: Boris Jirků, Jaroslav Šolc, Pavel Piekar, Jan Pištěk, Milan Kunc, Pavel Opočenský, Kurt Gebauer, Jana Šárová, Helena Kroftová Leisztner, Jan Tichý atd.
Na této výstavě se tak potkávají spontánní, živelné a bezprostřední kresby a malby šestiletého dítěte se stylově vytříbeným rukopisem a bravurní malířskou technikou sedmdesátiletého autora.
Koncept propojování tvorby úplných laiků s profesionály vyhovuje oběma stranám. Navíc celý projekt pomáhá renesanci porcelánu a zvyšuje estetické cítění a výtvarné myšlení nejen návštěvníků galerie. Půvabem podglazurové malby čínskými solemi je i podobnost s malbou vodovými barvami, kterou zvládají i nejmenší děti na základní škole.
„Srdečně zveme i Vás na výstavu, která nemá za posledních 100 let srovnání a zároveň na porcelánové workshopy v příštím roce pro nejširší veřejnost. Před koncem roku uspořádáme i aukci vystavených děl za účelem podpory slabozrakých dětí z konzervatoře Jana Deyla. Těšíme se na Vás,“ láká zájemce o porcelán Boris Nosek. Virtuální prohlídka je k dispozici zde https://my.matterport.com/show/?m=AFUjkwNJNLR.