Po roce se na Pohořelci opět sešli místní sousedé a milovníci přírody a včel, které do krásné Loretánské zahrady pozval spolek Hradčanské včely. Ten zde ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Praha 1 a Včelařským spolkem pro Prahu 6 a 7 uspořádal už 8. ročník Třešňového dne.

A jak se včelám na Petříně a Hradčanech toto jaro daří? „Naše včelky jsou na tom letos dobře, některé dokonce výborně,“ popsala spokojeně Jan Titlbachová ze spolku Hradčanské včely, který pro všechny příchozí připravil spolu se svými partnery povídání o včelách a včelaření, výtvarnou dílnu, malý bazar i něco dobrého na zub.

Praha 1 se může Hradčanskými včelami po právu chlubit, protože jejich květový med dlouhodobě patří mezi nejlepší v České republice. V letech 2015 a 2017 byl vůbec nejlepší. V roce 2016 zase zvítězil med členky spolku Dagmar Šormové. „Pražské medy se ale umístily i na dalších předních místech,“ vyzdvihla Dagmar Šormová, podle které se totiž druhová pestrost rostlin paradoxně přesouvá do měst, zatímco na venkově převládají velké lány. Navíc ve městech nikdo nepoužívá chemické postřiky.

Spolek Hradčanské včely se v uplynulých letech pilně (jak jinak? 😊) věnoval velmi důležité osvětě mezi dětmi z mateřských a základních škol. Letos se s partnery zaměřuje na tematické přednášky v Goethe-Institutu, určené odborné i široké veřejnosti, a to o včelaření, ovocnářství a zpracování medu.

S pořádáním Třešňového dne každoročně pomáhají dobrovolní hasiči z Prahy 1 a členové Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7. „Naši dobrovolní hasiči se nám starají o stany, stoly, lavice a dopravu, a hlavně pak o krásnou Loretánskou zahradu,“ pochválila Jana Titlbachová.

Do tajů včelaření návštěvníky tradičně zasvětil Milan Šimonovský z Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7, který sídlí v Šáreckém údolí a zájemce o včelky, med a přírodu rád přivítá vždy první středu v měsíci ve včelnici Žežulka v Dolní Šárce. Osobně se seznámit s činností spolku můžete ale také třeba 8. června na Svatodušní pouti v Liběchově.

Další informace: www.hradcanskevcely.cz.