Malostranský ateliér sochařky Hany Wichterlové se po letech chátrání znovu otevře Pražanům. Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský a pražská radní Hana Třeštíková dnes podepsali Memorandum o odsvěření. Tím se otevírá cesta k rekonstrukci chátrajícího objektu, poté bude muzejní prostor provozovat Galerie hl. m. Prahy. Rodina sochařky přislíbila bezplatně zapůjčit vybavení ateliéru a umělecká díla.

Ateliér sochařky léta chátral kvůli neshodám vedení Prahy 1 s magistrátem. Komplikovaná je též přístupová cesta do vnitrobloku, kde se ateliér nachází. Nejlepší řešení přístupové cesty nyní městská část hledá.

Postupně mažeme všechny dluhy, které na chátrajících místech na Praze 1 naši předchůdci zanechali. O ateliéru Hany Wichterlové dokonce bývalý starosta říkal, že je to jen budka na nářadí. Je naštěstí minulostí, že by se městská část a hlavní město neuměly dohodnout, zvlášť když jde o zpřístupnění historicky významného prostoru. Odkaz Hany Wichterlové přesahuje Prahu 1, proto je rozumné, že se o ateliér bude starat hlavní město. Samozřejmě ale budeme dál úzce spolupracovat, budeme mimo jiné vyjednávat o přístupových cestách k ateliéru,“ popsal starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

Dohodu za magistrát podepsala radní pro kulturu a památkovou péči Hana Třeštíková:

Malostranská zahrada a ateliér jsou jedinečným klidným místem, která jsou v centru Prahy čím dál vzácnější. O to větší radost z připravované rekonstrukce mám. Zahradu a ateliér, které kvůli zbytečným sporům dlouho chátraly, chceme znovu otevřít Pražanům. Společně jsme si sedli k jednomu stolu a během několika měsíců připravili řešení. Jsem ráda, že ho podpořila také rodina paní sochařky. Díky jejich velkorysé nabídce zápůjčky děl se doufám povede zachovat genia loci.

Dnešního podpisu memoranda se zúčastnil i radní pro investice Vladan Brož (Praha 1 sobě), radní pro majetek David Bodeček (Piráti) a radní pro kulturu Petr Burgr (My, co tady žijeme/KDU-ČSL). V minulém volebním období proti prodeji ateliéru aktivně vystupoval, tehdy v opozici, i radní Petr Kučera (Zelená pro Jedničku).

Musíme se nyní citlivě dohodnout se společenstvím vlastníků v přilehlém domě na schůdném režimu provozu a příchodové cestě k památce, jelikož momentálně není k ateliéru jiný přístup než přes soukromý dům, to je teď hlavní téma za Prahu 1 k řešení,“ komentuje další postup radní pro majetek David Bodeček.

Podle memoranda podepsaného mezi hlavním městem Prahou a Městskou částí Praha 1 se část zahrady a ateliér odsvěří ze správy Prahy 1 a hlavní město zajistí jejich rekonstrukci. Provoz uměleckého prostoru pak přejde pod Galerii hl. m. Prahy. Ta chce zpřístupnit díla Hany Wichterlové a zároveň vytvořit prostor pro doprovodné programy.

Podobně jako Sudkův ateliér na opačné straně ulice mohou ateliér a zahrada vedle uchovaných děl Hany Wichterlové sloužit ke komorním doprovodným výstavám z díla jejích souputníků, k tematickým přednáškám spojeným s historií meziválečné avantgardy nebo k workshopům a sympoziím na téma odkazu Hany Wichterlové. Nabízí se i řada vzdělávacích programů pro návštěvníky. GHMP má s prostory zpřístupňujícími veřejnosti soukromé i pracovní zázemí umělecké osobnosti zkušenosti v rámci jednotlivých výstav, které pořádá, i v rámci stálých expozic, jako je například Bílkova vila na Hradčanech,” řekla Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hl. m. Prahy.

Budoucí otevření ateliéru vítá i radní pro kulturu Prahy 1 Petr Burgr: „Je dobře, že tento zapomenutý kout Malé Strany tak bude konečně zkultivován a zpřístupněn veřejnosti. Vedle polygrafické dílny v Říční ulici je ateliér Hany Wichterlové dalším místem, jehož kulturní odkaz zůstane zachován, a to nejen místním, ale všem Pražanům, hlavnímu městu poskytneme potřebnou součinnost,“ říká Petr Burgr (My, co tady žijeme/KDU-ČSL).

Rada Prahy 1 odsvěření ateliéru schválila letos v září, hlavní město pak další postup projedná do ledna příštího roku.

Tisková zpráva ke stažení – DOC