Tři desítky seniorů z Prahy 1, ale i z dalších městských částí, se ve čtvrtek 25. května zúčastnily turnaje v pétanque pořádaného Střediskem sociálních služeb Prahy 1. Vítězem tradiční akce s příznačným názvem Zahajovák, kterou za krásného počasí hostil Park Lannova, se stal »domácí« pan Mirek.

„Snažíme se podporovat seniory, jak jen to jde, a to i pokud se týká sportu – kromě pétanque, nabízíme třeba bowling, zájemci si také mohou přijít zaplavat,“ řekl na úvod turnaje první místostarosta Prahy 1, radní pro kulturu a školství David Bodeček. „Mám velkou radost, že věkově zralí pétanquisté nejen soutěží mezi sebou, ale že propojují tento sport s mladou generací, se školami a školkami na území naší městské části,“ dodal s tím, že si pétanque sám párkrát zahrál.

Zkušenost s tímto v Česku ne úplně rozšířeným sportem má také radní pro sociální oblast Prahy 1 Ivana Antalová, která s místostarostou Bodečkem Zahajovák oficiálně »odstartovala«:

„Vyzkoušela jsem si ho na turnaji, kterého se zúčastnily i mateřské školy. Přesto, že mi hra příliš nešla, byl to skvělý zážitek,“ potvrdila a pochválila Středisko sociálních služeb za vše, co pro seniory dělá: „Co se týče volnočasových aktivit, je Praha 1 velmi štědrá a nabídka bohatá. Musíme se více oreintovat také na vybudování domova pro seniory, na osoby se zdravotním postižením, které nejsou schopné na akce podobné té dnešní docházet či na rodiny v sociální nouzi,“ zdůraznila.

Zahajovák se nakonec protáhl na bezmála čtyři hodiny. „Po třech kolech rozhodl až napínavý rozhoz dvou nejlepších hráčů,“ informoval Petr Fuksa ze sdružení Pétanque pro vás s tím, že pohár určený vítězi zůstal »doma«: „Vyhrál Mirek z Prahy 1, před Evženem z Prahy 5 a Zdeňkou z Prahy 17!”

Ceny jim předala vícemistryně Evropy v petanque Alice Hančová