V pátek 18. listopadu se v Rudolfinu uskutečnilo setkání u příležitosti významného jubilea prestižní soutěže Stavba roku. Od jejího vzniku totiž uplynulo již třicet let. Při každém ročníku vyhlásili pořadatelé celkem pět vítězných staveb a Praha 1 jich má na svém území sedmnáct!

„V rámci oslav v Rudolfinu byla z každého roku vybrána z pěti vítězů jedna reprezentativní stavba. Za Prahu 1 nás pak těší zejména rok 2010, který souvisí s rekonstrukcí Malostranské besedy,“ ocenil 1. místostarosta Prahy 1 David Bodeček. Ten se slavnostního setkání zúčastnil společně s radním Karlem Grabeinem Procházkou.

„Velkou zásluhu na povedené a oceňované rekonstrukci historické budovy měli bývalý starosta Petr Hejma a architekt Vít Mlázovský, pod jehož vlivem bylo opraveno podkroví a věž budovy,“ dodal David Bodeček.

Spolu s představiteli Prahy 1 zastupovali při pátečním slavnostním setkání Stavbu roku 2010 členové vedení stavební společnosti Podzimek & synové a architekt Jan Karásek, který byl hlavním architektem povedené rekonstrukce Malostranské besedy.

V průběhu posledních třiceti let titul Stavba roku získaly následující objekty, které se nachází na území Prahy 1:

• rekonstrukce Rudolfina (1993)
  • rekonstrukce domů pro Agrobanku v Hybernské ulici (1994)
  • rekonstrukce a dostavba ČSOB v ulici Na Poříčí (1995)
  • rekonstrukce Šternberského paláce a přilehlých domů na Malostranském nám. pro Parlament ČR (1996)
  • administrativní centrum Rathova pasáž na Ovocném trhu (1997)
  • divadlo Minor v ulici Vodičkova (2002)
  • rekonstrukce paláce Langhans v ulici Vodičkova (2003)
  • rekonstrukce a rehabilitace Nostického paláce (2003)
  • rekonstrukce a dostavba hotelu Carlo IV. na Senovážném nám. (2004)
  • rekonstrukce Pachtova paláce a Jiráskova domu na Ovocném trhu (2005)
  • Mandarin Hotel Oriental v ulici Nebovidská (2007)
  • rekonstrukce Malostranské besedy (2010)
  • Palác Špork v Celnici (2018)
  • administrativní budova DRN v ul. Národní (2019)
  • Hybernská 1 (2021)
  • Clam-Gallasův palác v ulici Husova (2022)
  • Kunsthalle Praha na Klárově (2022)

Více informací o projektu Stavba roku najdete na www.stavbaroku.cz.