Zrekonstruovaná a čerstvě zkolaudovaná dolní část Václavského náměstí bylo pokřtena – symbolicky i fakticky – ve čtvrtek 8. června. Slavnostní akci, na kterou byl pozván primátor hlavního města Prahy, starostka první městské části i několik jejich předchůdců, zorganizovalo Sdružení Nového Města pražského (SNMP).

„Osmnáct let, 216 měsíců, jsme s magistrátem i Prahou 1 plodili a rodili dolní část Václavského náměstí. Pomáhalo nám s tím obrovské množství úžasných lidí, kterým bych chtěl za jejich nasazení poděkovat,“ uvedl člen výboru SNMP Jan Adámek, který zároveň stručně připomněl historické události spojené s touto částí centra metropole. Historický význam rozlehlého prostranství nesoucího jméno českého národního světce zdůraznil také administrátor pastorační rady farnosti Panny Marie Sněžné Filip Jan Rathouský, který následně přednesl žehnací modlitbu a místo slavnostního aktu symbolicky vykropil.

„Zrekonstruovaná část Václavského náměstí tvoří přirozené a logické centrum společenského života, tak, jak bylo původně zamýšleno,“ sdělila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, která je s výslednou podobou dolní poloviny »václaváku« podle vlastních slov velmi spokojena. „Obsahuje všechny prvky, který moderní život na velkém bulváru vyžaduje – jsou zde luxusní i méně luxusní podniky, je zde velmi silně zastoupena zeleň, jsou zde vodní prvky. Myslím si, že je to nyní prostor, který nabízí možnosti jak pro turisty, kteří zde procházejí, tak – a zejména – pro místní, kteří zde najdou nejrůznější vyžití či příjemné spočinutí,“ dodala.

Podobnou proměnou by měla projít i horní část náměstí. „Doufám, že to nebude trvat tak dlouho, jako v případě části spodní. Že budou všichni zainteresovaní rozumní a spojí síly ve prospěch dobré věci – Václavské náměstí je symbol, který by nás měl reprezentovat a ne nám dělat ostudu,“ podotkl bývalý starosta »jedničky« Petr Hejma.

„Plány jsou prakticky hotové. Jsou zde sice určité technické komplikace, se kterými si musíme poradit, ale věřím tomu, že hotovo bude v horizontu několika let,“ uzavřela starostka Radoměřská.