Svézt se salonní rychlolodí Nepomuk, přívozem i na voru, zhlédnout ukázky práce vodních záchranářů i hasičů, navštívit nejstarší loděnici v Čechách, zaveslovat si, nebo si třeba opéct buřta a ochutnat pivo uvařené na vodě. To vše – a ještě mnohem více – mohli návštěvníci Dne Vltavy, který 17. března v Praze uspořádal Vševltavský spolek.
Jedním z jeho atraktivních vrcholů byla plavba otužilců od Karlova mostu k přístavišti u Platnéřské ulice. „Vážení otužilci, váš okamžik nastal, vrhněte se do Vltavy!“ nesl se v pravé poledne nad hladinou řeky hlas starostky Městské části Praha 1 Terezie Radoměřské, která se z přístavního mola o slavnostní zahájení plavby postarala. „Do Vltavy bych si určitě troufla, ale dnes, kdy má nějakých 7-8 stupňů, určitě ne,“ komentovala výkon patnácti statečných plavkyň a plavců starostka. „Na druhou stranu vím, že říční záchranná služba je na místě, takže by se o mě jistě postarali,“ dodala s úsměvem.
Den Vltavy se letos konal posedmé a celodenní program na mnoha místech metropole byl opravdu bohatý. Velký zájem byl především o plavbu vorem od Hergetovy cihelny do Čertovky, výlet historickou salonní rychlolodí Nepomuk z holešovického do libeňského přístavu či »pendl« přívozu mezi Platnéřskou ulicí a Klárovem. „Akce je určená hlavně rodinám s dětmi, snažíme se jim na začátku nové sezony zprostředkovat co nejvíce krás a zážitků spojených s naší národní řekou,“ zdůraznil předseda Vševltavského spolku, převozník pražský Zdeněk Bergman. „Vševltavský spolek má za cíl zejména dvě věci – ochranu profesních zájmů svých členů a současně se my všichni »lidé od vody« chceme aktivně podílet na ochraně a rozvoji života kolem řeky. Proto pořádáme kromě Dne Vltavy i další kulturní akce, které mají za úkol jediné – vrátit Vltavu místním,“ doplnil.