Bude tomu už rok, kdy se stala věc, kterou si nikdo nedokázal ani v té nejhorší noční můře představit. Ruská invaze na Ukrajinu zasáhla všechny z nás, ale to se v žádném případě nedá srovnat s tím, jakým utrpením si prošli a dodnes procházejí lidé z této východoevropské země. I proto si moc ceníme toho, jak Češi dokážou v té nejhorší chvíli pomoci. I to chtěla ukázat akce neziskové organizace Charita Česká republika v Arcibiskupském paláci.

Češi dokázali na pomoc Ukrajině vybrat více než 5 miliard korun! Přístřeší a zázemí zde našly stovky tisíc válečných uprchlíků, a i když se nálady ve společnosti mění, jsme ochotni nadále pomáhat a bojovat tak proti této bezprecedentní invazi. To vše chtěla zdůraznit akce „Rok s Ukrajinou“, kterou pořádala Charita Česká republika. Zároveň se zde zmínily konkrétní prvky pomoci, které teď tato země potřebuje nejvíce. Řeč je především o generátorech, jelikož Ukrajina momentálně trpí velkými výpadky elektrické energie. A to ohrožuje tamější nemocnice, školy nebo bezpečnostní složky.

Na tuto akci navazuje stejnojmenná výstava, kterou můžete zhlédnout na piazzettě Národního divadla do 2. března. Vystaveny jsou zde snímky německého fotografa Philippa Spaleka, zachycující silné emoce v té nejsilnější uprchlické vlně z minulého roku.

Co dodat? Děkujeme.