Už čtrnáct let trvá spolupráce mezi Friedrich-Rückert-Gymnasium z bavorského Ebernu a Základní školou Brána jazyků z Prahy 1. Po nedávné návštěvě našich dětí v Bavorsku k nám nyní dorazili němečtí studenti.

Kromě Prahy 1 podporuje žákovskou a studentskou výměnu i Česko-německý fond budoucnosti. Když v naší zemi před téměř již třiceti čtyřmi lety padla komunistická totalita, vkládal tehdejší vůdce sametové revoluce, dramatik a pozdější prezident Václav Havel velkou naději v mladé lidi – v jejich vzdělání, v jejich evropanství i v jejich přátelství a spolupráci. Jsem přesvědčen, že by z vás a vašich škol měl i on radost,“ vyzdvihl 1. místostarosta Prahy 1 David Bodeček, který bavorské studenty spolu s jejich pedagogy Sonjou Schwank a Michaelem Geusem a českými přáteli přivítal v obřadní síni Staroměstské radnice.

David Bodeček rovněž připomněl, že obě naše města vedle současné spolupráce spojuje i samotná historie – v dobách míru zejména vzájemný obchod, v dobách válek obdobné utrpení. Mnoho Čechů po třicetileté válce a mnoho našich sudetských Němců po druhé světové válce našlo v Ebernu a jeho okolí nový domov.

Kromě žáků hostitelské ZŠ Brána jazyků a jejich pedagogů Kathariny Reusch, Elišky Rožďalovské a Lenky Rudhardtové přišel německým hostům popřát krásný pobyt i ředitel naší školy Petr Tlustý. Radnice Prahy 1 připravila pro mladé Čechy a Němce prohlídku věže Staroměstské radnice, pro učitele obou škol pak drobné dárky a květiny.

Ebern je vzdálen pouhých 30 km od Bambergu, partnerského města Prahy 1. S ním rovněž probíhají studentské výměny, ale i spolupráce a přátelské akce se zapojením sportovců, umělců i politiků. Česko-bavorské partnerství tak funguje opravdu na všech úrovních.