Graffiti je jednou z nejrozšířenějších forem vandalismu nejen v centru Prahy. Městská část Praha 1 má kompletně připravenou vlastní aplikaci, která v roce 2018 obdržela cenu eGovernmentu. Nyní se vedení hlavního města pokouší centralizovat cesty jednotlivých městských částí při odstraňování sprejerských výtvorů skrz vlastní aplikaci „Bez graffiti“.

Praha 1 v minulém volebním období vedla úspěšný projekt Antigraffiti, který byl v roce 2019 přerušen, ale letošní podzim se chystá jeho znovuspuštění. Jeho součástí je i kompletně připravená vlastní aplikace, která v roce 2018 obdržela cenu eGovernmentu. Aplikace sestává z portálu na sběr podnětů od občanů a z manažerského modulu pro rozdělení práce a její přiřazení jednotlivým zaměstnancům. Vedení hlavního města přislíbilo, že nová aplikace „Bez graffiti“ bude s tou aplikací Prahy 1 propojena a že bude probíhat vzájemná výměna i na datové úrovni.

Magistrátní mobilní aplikace „Bez graffiti“ má za cíl urychlit celý proces od ohlášení nelegálních maleb až po jejich odstranění a bude ke stažení v obchodě Google Play a App Store. „Vítám, že se vedení hlavního města společně s městskými částmi pouští do věčného boje proti graffiti. Přeji si, aby byl tento pilotní projekt úspěšný a vyvrcholil například tím, že vedení Prahy vyčlení účelové dotace pro městské části právě na odstraňování pouličních maleb,“ prohlásil radní Prahy 1 Richard Bureš.