Už druhé kolo očkování proti nemoci covid-19 od pondělí probíhá v domech s pečovatelskou službou v Praze 1. Kromě toho se připravuje očkování desítek seniorů kategorie 80+, kteří žijí ve svých bytech a mají o očkování zájem. Praha 1 navíc díky svému mobilnímu týmu očkuje i seniory z jiných městských částí jako například z Prahy 6 a 7.

„Jako první z celé Prahy jsme vytvořili speciální očkovací strategii. Tomu samozřejmě pomohl fakt, že jako jediná městská část vlastníme nemocnici akutní lůžkové péče, tedy Nemocnici Na Františku. V ní vzniklo očkovací místo a zároveň mobilní očkovací tým. Díky tomu se podařilo naočkovat seniory ze všech šesti domů s pečovatelskou službou Prahy 1,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Petr Hejma, do jehož gesce Nemocnice Na Františku a očkování spadají.

Možnost očkování využilo v prvním kole téměř 90 % obyvatel kategorie 80+ domů s pečovatelskou službou provozovaných Střediskem sociálních služeb Praha 1, které je příspěvkovou organizací první městské části. „Jsem rád, že jsme tu jedničku ve svém názvu potvrdili i v tomto a že byl mezi našimi staršími spoluobčany o očkování takový zájem. Ten by měl dokonce i stoupnout, protože řada lidí, kteří nepodstoupili očkování, tak učinila proto, že byla ze zdravotně-preventivních důvodů mimo Prahu,“ popsal 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr, do jehož gesce Středisko sociálních služeb spadá.

Praha 1 a Středisko sociálních služeb také zřídily velmi využívanou informační linku pro seniory: tel.: 725 397 934, 607 048 183 (po-pá 8-17), e-mail: ockovani@praha1.cz. Na ní se lidé, kterým vláda v danou dobu umožnila registraci k očkování, dozvědí potřebné informace a dostane se jim rovněž pomoci při registraci do centrálního rezervačního systému.

„Kolegyně denně vyřídí až 70 telefonních hovorů,“ upozornila ředitelka Střediska sociálních služeb Praha 1 Helena Čelišová, jež zároveň zdůraznila, že linka je přednostně určena těm, kterých se očkování v danou dobu týká, nyní tedy seniorům kategorie 80+.

Zásluhou informační linky i informační kampaně Prahy 1 bylo se zhruba padesátkou seniorů žijících ve vlastních bytech domluveno jejich zvláštní očkování mobilním týmem. Linka zároveň dosud pomohla asi 90 seniorům s registrací do centrálního rezervačního systému.

Praha 1 navíc nabídla pomoc svého mobilního týmu i ostatním městským částem a dalším subjektům. V následujících dnech díky tomu dostanou druhou dávku očkování například senioři z Prahy 6 a 7 a mobilní tým vyrazí i za seniory z Lysolají, Kolovrat a Dolních Chaber.

Tisková zpráva ke stažení ZDE – DOC