Radnice Prahy 1 zásadně odmítá antisemitismus a jakékoliv jeho projevy nebude v žádném případě tolerovat. Městská část vyvodí důsledky v návaznosti na incident z minulého týdne, kdy výčepní v restauraci U Hrocha na Malé Straně odmítl obsloužit skupinu Izraelců. Incidentem se zabývá Policie ČR.

K incidentu došlo minulou středu ve večerních hodinách, kdy do malostranského výčepu U Hrocha přišla skupinka mladých osob na pivo. Když si chtěl objednat muž s jarmulkou, výčepní ho odmítl obsloužit. Následovala verbální potyčka, do které se zapojili i někteří hosté restaurace, padly nábožensky motivované urážky.

„Podobné chování je absolutně nepřijatelné, zejména ve světle situace, kdy je doslova celý svět otřesen brutálním, nelidským útokem teroristů z pásma Gazy na stát Izrael a povražděním mnoha jeho civilních obyvatel,“ uvedla starostka první městské části Terezie Radoměřská. Starostka dodala, že Úřad MČ Praha 1 bude jako pronajímatel nebytového prostoru, v němž sídlí restaurace U Hrocha, požadovat od jejího provozovatele, aby z chování personálu vyvodil patřičné důsledky. Věcí se bude zabývat příslušná komise Rady a výbor Zastupitelstva, jejich předsedové Karel Ulm a Josef Ludvíček jsou se starostkou v kontaktu. „Pokud se uspokojivé reakce nedočkáme, budeme zvažovat vypovězení nájemní smlouvy,“ dodala starostka.

Podle účastníků konfliktu obsluha odmítla skupinku obsloužit několikrát za sebou. Argumentovala přitom jak nedostatkem místa, tak nedostatkem piva. Dle svědků sporu však v průběhu potyčky obsluhující zaměstnanec nadále čepoval pivo pro ostatní hosty podniku. Část konfliktu byla natočena na mobilní telefon. Výčepní skupinku na záznamu odesílá pryč z restaurace na nedaleko probíhající demonstraci. Ta však nebyla proizraelská, ale propalestinská.

Celý incident nakonec musela ukončit až policie, která se v okolí pohybovala právě kvůli probíhající demonstraci.