Čestná občanství a Ceny Prahy 1 udělila 18. dubna v Brožíkově zasedacím sále Staroměstské radnice první městská část.

„Je velmi důležité připomínat si významné osobnosti spojené s »jedničkou«,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. „Nejsme velká městská část, ale máme tady mnoho osobností – vybírat ty, kteří dostanou ocenění, je mimořádně složité. Doufám, že jejich veřejné vyzdvižení ukáže ostatním, že má smysl pracovat pro komunitu a žít následováníhodný život,“ dodala »rychtářka«, která spolu s prvním místostarostou Davidem Bodečkem ocenění předávala.

Cenu Prahy 1 získala Inka Vostřezová, spoluzakladatelka Československého státního souboru písní a tanců, někdejší první tajemnice velvyslanectví ve Washingtonu a lékař Jaroslav Eliáš, zakladatel Společnosti pro duchovní hudbu, rytíř Maltézského řádu. „Nevím zda jsem tady oprávněně,“ začal svoji »děkovnou řeč« MUDr. Eliáš. „Třeba by tady teď se mnou měla stát moje maminka, která mě učila chodit, jistě by tu měla stát moje manželka, která si asi život s lékařem představovala jinak, moje děti a mnoho dalších lidí, kteří mě až sem, řekl bych, »dotlačili«. Všem mockrát děkuju a jsem rád, že mohu přebrat Cenu Prahy 1 i za ně.“

Čestným občanstvím in memoriam byli oceněni PhDr. Lenka Hlávková, Ph.D., muzikoložka a ředitelka Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, jedna z obětí prosincového útoku, herečka a světoznámá operní pěvkyně Soňa Červená, učitelka, vedoucí pěveckého sboru Gut! Mgr. Jana Ferstlová a bývalý předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, senátor, ministr zahraničních věcí a místopředseda vlády Karel Schwarzenberg. „Pro rodinu je to velká čest,“ prohlásil syn svého času velmi populárního politika a prezidentského kandidáta Jan Schwarzenberg. „Jsme nesmírně hrdí a určitě by byl také můj otec – Praha 1 byla jeho domov i jeho láska,“ dodal.

Starostovi francouzského Nîmes, partnerského města Prahy 1, Jean-Paulovi Fournierovi bude Čestné občanství osobně předáno na konci dubna, kdy se výprava první městské části zúčastní oslav stého výročí založení československé sekce na nîmeském lyceu Alphonse Daudeta.

Komu jsou Čestná občanství udělována?
Čestné občanství je udělováno osobám, které se významnou měrou zasloužily o rozvoj Městské části Praha 1. Cena Prahy 1 přísluší za významná umělecká, vědecká a jiná díla mající vztah k městské části Praha 1.