Praha 1 eviduje od začátku tohoto roku už přes 300 stížností na tzv. sdílené ubytování, což je zhruba o 250 víc než za celý rok 2017. Občané si stěžují na poničené interiéry bytových domů, permanentní rušení nočního klidu, hádky a bitky na chodbách. Vzhledem k tomu, že se Praha 1 dlouhodobě potýká s nedostatkem městských strážníků na svých ulicích a radnice nemá žádný právní nástroj, jak negativním důsledkům tzv. sdíleného ubytování efektivně zabránit, rozhodl se radní pro oblast bezpečnosti a veřejného pořádku Ivan Solil spolu s několika dalšími občany Prahy 1 připravit petici, kterou adresoval přímo Vládě a Parlamentu ČR a Zastupitelstvu HMP. V petici, pod kterou nyní sbírá podpisy, žádá tyto státní orgány o přijetí takových zákonných opatření, která tento způsob podnikání uvedou do souladu se stávajícími normami českého práva zajišťujícími právo na nerušené bydlení, noční klid a veřejný pořádek.

V Praze 1 je podle odhadů radnice v současnosti pronajímáno prostřednictvím platforem tzv. sdíleného ubytování 3000 až 5000 bytů z celkového počtu zhruba 15000 bytů. Podle analýzy Úřadu vlády z loňského roku se v Praze 1 nabízelo něco mezi pěti a deseti tisíci lůžky na kilometr čtvereční!

„Máme už pocit naprostého zoufalství. Do našich domů, do těsné blízkosti našich bytů se denně dostávají desítky a stovky mnohdy opilých, neznámých lidí, kteří nejen narušují pořádek a klid v domě, ale jsou i zdrojem potenciálního nebezpečí. Já sám to zažívám v domě, kde žiju, a každý týden za mnou navíc přichází naši občané a žádají mě o pomoc jako radního. A já pro ně vlastně nemohu nic udělat. Praha 1 totiž žádné právní nástroje pro jakékoliv efektivní jednání nemá. Zákony může změnit jen Parlament ČR, návrh na legislativní změnu ale může přinést i Zastupitelstvo hl. města Prahy. Proto jsme se s dalšími sousedy z Prahy 1 rozhodli obrátit se na ně naši peticí. Ať páni ministři, poslanci a zastupitelé zajistí klid a bezpečí v našich domech a změní zákony. Šlo to u segwayů, snad to půjde i u sdíleného ubytování,“ popisuje Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku.

„Už několik měsíců také jednám se zástupci největší platformy zprostředkující krátkodobé pronájmy u nás, Airbnb. Oni zatím nabídli, že doplatí poplatky městu. Jistě, je to dost peněz, nám občanům to ale vůbec nepomůže. A i kdybychom se nakonec nakrásně domluvili s Airbnb na nějakém omezeném počtu dnů v roce, jako to má třeba Amsterdam nebo Londýn, nabídky Airbnb prostě převezmou jiné platformy a jsme zase na začátku. Efektivní řešení může dle mého názoru přinést skutečně jen změna zákonů,“ doplňuje Solil.

Petici bude po celé září možné podepsat na petičních stáncích, které budou putovat po nejfrekventovanějších místech Prahy 1. Můžeme Vám ji také zaslat poštou či emailem po domluvě na telefonním čísle 773 971 773 či na emailu ivan.solil@praha1.cz.

Petice k náhledu: ZDE