Městská část Praha 1 převzala v úterý 18. dubna 2023 ocenění za vítězství v krajském kole soutěže Historické město roku 2022. Obhájila tak prvenství z roku předchozího. Soutěž každoročně vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Ocenění si převzala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská v kostele Pražská křižovatka. Jeho součástí je pamětní grafický list i finanční odměna pro městskou část ve výši 100 000 korun. Historickým městem roku 2022 se stalo Vysoké Mýto.

Mezi projekty, které se v minulém roce podařilo uskutečnit, bych ráda vyzdvihla opravu fasády, krovu a střechy secesní kulturní památky ve Vojtěšské ulici 13, kterou využívá Základní škola Brána jazyků s rozšířenou výukou jazyků a matematiky. Po třech letech bylo také dokončeno restaurování interiéru kostela Všech svatých na Pražském hradě, který je ve vlastnictví Kolegiátní kapituly Všech svatých na hradě pražském. Ve veřejném prostoru to pak byla rekonstrukce parku Klárov a přilehlého parku Cihelná,“ uvedla starostka Terezie Radoměřská (TOP 09).

Praha 1 se přihlásila do Programu regenerace městských památkových rezervací a zón již v roce 1996. Od té doby z něj čerpá finanční prostředky na obnovu nemovitých kulturních památek, které má svěřené do správy od hlavního města. Z uvedené programu ale umožňuje čerpat peníze i jiným subjektům, jako jsou například soukromí vlastníci, církve či společenství vlastníků bytových jednotek.

V uplynulých letech se tak na území městské části uskutečnil bezpočet rekonstrukcí a obnov nemovitých kulturních památek ve spolupráci za finančního přispění Ministerstva kultury České republiky. Například v roce 2021 to byla úspěšná oprava barokního domu v Truhlářské 8 pro potřeby Střediska volného času Jednička, která pak také získala ocenění Památka roku 2021.

Letošní předání ocenění zástupcům měst za jejich péči o památky se jako obvykle konalo v rámci Mezinárodního dne památek a sídel a bylo v pořadí již devětadvacáté. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) předal při této příležitosti Cenu za památkovou péči architektce Kamile Matouškové, která, mimo jiné, stála u zrodu ministerského programu, za jehož plnění jsou držitelé titulu Historické město roku oceňováni.

V České republice je na 40 000 nemovitých památek a na 40 památkových rezervací a zón. Program regenerace městských památkových rezervací a zón je druhým nejdéle fungujícím programem ministerstva kultury v památkové péči. Za dobu své existence od roku 1993 jeho prostřednictvím úřad podpořil obnovu 18 700 kulturních památek částkou přesahující 5.86 miliardy korun. Cena všech těchto obnov s penězi dalších subjektů přesáhla 15 miliard korun.