V pondělí 5. září 2022 zve Praha 1 do krásných prostor Staroměstské radnice, kde se v Brožíkově síni od 16 hodin uskuteční slavnostní podvečer. Čestné občanství Prahy 1 zde převezme prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., Cena Prahy 1 bude letos udělena Jiřímu Dědečkovi, Petru Sísovi a Janu Šibíkovi.

Vstup je volný.

Prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., je přednostou Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Tento světově uznávaný onkolog se věnuje pacientům přes čtyřicet let svojí praxe, kterou zasvětil klinické onkologii a radioterapii. Za svoji práci byl oceněn medailí Za zásluhy I. stupně a je také spoluzakladatelem středoevropské iniciativy organizující prestižní konferenci Central European Lung Cancer Conference a aktivně publikujícím autorem mnoha odborných článků, studií a knih.

Jiří Dědeček, obyvatel Malé Strany, písničkář, spisovatel, vydavatel, básník a překladatel, vystudoval knihovnictví a vědecké informace na FF UK a také scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Je nejen autorem, ale také vydavatelem mnoha písňových textů, próz či knih pro děti i dospělé. V roce 2006 se stal předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu a v roce 2011 předsedou poroty soutěže Magnesia Litera.

Petr Sís,světově uznávaný grafik, ilustrátor, autor knih a tvůrce filmů, absolvent pražské VŠUP a The Royal College of Art v Londýně, vyrůstal na Malé Straně, a přestože trvale pobývá v USA, střídavě žije i tady. Kromě ilustrací do různých periodik, jako například New York Times, vydává knihy. Je autorem dvaceti sedmi dětských knih a zhruba šedesát knih pro děti a mládež ilustroval. Natočil mnoho animovaných filmů, věnoval se malbě nebo tvorbě filmových plakátů. Na jeho mozaiky narazíte v newyorském metru a tapiserie můžete obdivovat na letištích v Kapském Městě, Dublinu i Praze. Je držitelem mnoha ocenění po celém světě.

Jan Šibík, fotograf, držitel ceny World Press Photo, je s Prahou 1 spojen nejen tím, že zde žije a pracuje, ale také svojí odvahou. Mimo jiné kompletně zdokumentoval revoluční rok 1989. Jeho známé fotografie zprostředkovávají divákovi vypjatou atmosféru demonstrací, které se právě na území Prahy 1 tehdy konaly. Jan Šibík se pravidelně vydává do nebezpečných oblastí v celém světě, kde dokumentuje život a místní události. Vydává si svoje fotografické publikace, z nichž poslední nese název Deset let, a jak název napovídá, přináší souhrn desetileté práce reportážního fotografa.