Hlavní město Praha plánuje již od roku 2022 zřízení devíti kontaktních center s adiktologickými službami. Měla by vzniknout ve stejném počtu městských částí. Záměr se ale metropoli zatím nedaří uskutečnit. Kontaktní centra jsou pouze dvě, a to v Praze 1 a v Praze 5. Nyní ze strany hlavního města, konkrétně od Pavla Béma, předsedy protidrogové komise Rady hl. m. Prahy, vzešel návrh, že by další kontaktní místo mohlo vzniknout opět v Praze 1. Uvažuje se o vestibulu metra pod Jungmannovým náměstím. S tím ale radní městské části zásadně nesouhlasí. Dnes k tomu i formulovali a schválili stanovisko, které radnice odešle na magistrát.

„Městská část Praha 1 provozuje největší počet adiktologických služeb ze všech městských částí. Dlouhodobě zastáváme názor, že i další centrální městské části by měly disponovat obdobným rejstříkem těchto specializovaných služeb,“ zdůraznila starostka Terezie Radoměřská.

Tento postoj Prahy 1 se odrazil i v materiálu Hlavního města Prahy s názvem „Optimalizace adiktologických služeb na území Prahy“ ze 16. června 2022. Dokument zároveň počítá, vedle na Praze 1 již existujícího programu ambulantní substituční léčby lidí závislých na drogách opiátového typu, i se vznikem nízkoprahové substituční léčby. Při ní si drogově závislí přichází pro náhradu za užívání původní drogy, kterou ale vždy předepisuje lékař. Jedná se o látku s podobnými účinky a vlastnostmi, avšak s výrazně menšími riziky, než sebou přináší užívání původní drogy (například heroin bývá nahrazen metadonem). „Tento způsob substituční léčby se historicky na území Prahy 1 poskytoval. Nicméně na základě opakovaných a odůvodněných stížností občanů byl v roce 2010 vypovězen,“ upozornila Terezie Radoměřská. „Praha 1 má tedy s nevhodností nízkoprahové substituční léčby neblahou zkušenost,“ dodala. Praha 1 je navíc od roku 2013 i proti zřízení aplikačních místností. „Opravdu nemůžeme samy nést na svých bedrech řešení problému a jeho důsledků, s nimiž se potýká celá metropole,“ uvedla starostka Radoměřská.

Základem substituční léčby je podávání nebo předepisování substituční látky. V České republice se v rámci substituční terapie závislosti na opioidech používají dvě účinné látky – buprenorfin a metadon. Rozdíl je v tom, že v komplexní léčbě se poskytuje celé spektrum služeb, v těch nízkoprahových může substituční látku nabízet třeba kontaktní centrum. „Metadonovou substituční léčbu MČ Praha 1 poskytovala v ulici Ve Smečkách. Nízkoprahovost se projevovala v tom, že substituční látku dostávalo široké spektrum uživatelů, i aktivních, což je s léčbou v rozporu. Ten, kdo bere metadon, se léčí  – tedy nebere jiné drogy. Ale v tomto případě metadon sloužil jako další droga. A právě toho, že substituční látku bude v rámci nízkoprahovosti dostávat každý, se obáváme,“ vysvětlila starostka.