Máte zájem o získání bydlení na území městské části Praha 1? Anebo máte problémy s úhradou nákladů spojených s bydlením, jste jiným způsobem ohroženi jeho ztrátou, popř. jste v bytové nouzi? Tak právě pro vás bylo v pasáži radnice ve Vodičkově 18 otevřeno Kontaktní místo pro bydlení.

Kontaktní místo vzniklo ve spolupráci Prahy 1 a Magistrátu hl. m. Prahy v rámci projektů Zabydlování a podpora bydlení domácností, kontaktní místa pro bydlení a poradci pro nájemníky, financovaných z prostředků Evropského sociálního fondu. „Věřím, že občanům přinese lepší přehled o složité bytové problematice a poradí každému, kdo má obtíže s bydlením anebo třeba s úhradou nákladů, které jsou s ním spojeny,“ popsala při otevření kanceláře starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.

Kontaktní místo poskytuje podle radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové bezplatné poradenství lidem, kteří potřebují pomoct či poradit mj. při řešení své bytové situace, aby si stávající bydlení udrželi, popř. aby bylo nalezeno nejúčinnější řešení jejich bytové nouze. Obrátit se na zdejší pracovníky mohou rovněž nájemníci bytů ve správě městské části Praha 1, kteří řeší potíže spojené s užíváním bytů anebo mají nějaké nejasnosti ohledně svého bydlení.

„Chceme, aby se centrum hlavního města přestalo vylidňovat a nestala se z něj jen jakási turistická atrakce. Naším cílem je naopak, aby zde bydleli i běžní občané, rodiny s dětmi a aby se jim u nás hlavně žilo dobře,“ zdůraznila Ivana Antalová a dodala: „Jsme si ale také vědomi, že získat a udržet si bydlení není v Praze a zejména v jejím centru vůbec jednoduché a mnoho občanů města je v situaci bytové nouze. Chceme jim proto pomoct a nabídnout různé formy podpory a poradenství.“

Zdůraznila v této souvislosti právo každého na důstojné bydlení i důležitost účinné legislativy jako například připravovaného Zákona o podpoře bydlení. Podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj, které návrh zákona připravuje, žije v Česku 154 tisíc lidí v bytové nouzi a třetina z toho jsou děti. Dalších 1,6 milionu osob je ohroženo ztrátou bydlení. A obě čísla mohou narůstat – mimo jiné kvůli rostoucím životním nákladům. Bytová nouze má závažné dopady na fyzické i psychické zdraví, rodinný život nebo soukromí rodin. Nezanedbatelné jsou také celospolečenské dopady a náklady pro stát.

Jak informoval náměstek ministra pro místní rozvoj Lukáš Černohorský, jenž se otevření Kontaktního místa pro bydlení zúčastnil, návrh Zákona o podpoře bydlení už projednala Legislativní rada vlády, jež doporučila některé úpravy. Ty teď podle náměstka budou zapracovány a návrh zákona bude postoupen k dalšímu projednávání.

Kontaktní místo pro bydlení:
Vodičkova 18, Praha 1
Tel.: 221 097 100
Úřední hodiny: pondělí a středa od 8:00 do 18:00

Další informace: www.praha1.cz/kontaktni-misto-pro-najemniky-a-bydleni-na-praze-1