Od 1. září by mělo být podle vedení Prahy 1 na jejím území otevřeno po 22. hodině celkem 211 restauračních zahrádek. Vyplývá to z připomínek k tržnímu řádu, které Magistrátu hl. m. Prahy zaslala Městská část Praha 1. Dosud je na jejím území otevřeno po 22. hodině 278 zahrádek. Radní Prahy 1 zároveň prosazují, aby oproti dosavadní praxi nebyla žádná zahrádka otevřena po 24. hodině.

Vedení hlavního města přes domluvu, že se o tržním řádu bude jednat v průběhu podzimu, schválilo už v dubnu jeho novelu, která povolila provoz restauračních zahrádek po 22. hodině pouze do 31. srpna 2020.

„Pokud by tedy magistrát současné návrhy Prahy 1 nepřijal, nesměla by být po tomto datu žádná zahrádka otevřena po 22. hodině. Určitě by to velmi citlivě zasáhlo provozovatele zahrádek, ale hlavně by to zkomplikovalo život našich občanů, kteří rádi po návštěvě divadla nebo kina posedí s přáteli na příjemném místě,“ popsal Karel Grabein Procházka, do jehož gesce spadají mj. podpora podnikání, obchod, služby a právě tržní řád.

Pro Komisi pro obchod a služby a tým složený z radních, vedoucích příslušných odborů a oddělení v čele se starostou Prahy 1 bylydůležitým kritériem při vyhodnocování jednotlivých zahrádek poznatky od Městské policie, živnostenského odboru a oddělení stížností radnice. Nejdůležitějším hlediskem pak byly připomínky místních občanů k rušení nočního klidu a slušnost provozovatelů vůči okolí.

Z 211 zahrádek otevřených po 22. hodině by tedy už podle Prahy 1 neměla být žádná otevřena po půlnoci. Do 24 hodin by měly být otevřeny zahrádky mj. na Václavském náměstí (Nové Město), na Staroměstském náměstí (vyjma 9 – 11) (Staré Město), před Malostranskou besedou, na výslovné přání místních na Maltézském náměstí (Malá Strana) nebo v areálu Svatováclavské vinice (Hradčany).

Zahrádky (původně do 24 hodin, nyní do 23 hodin): například Celetná, 28. října, Jindřišská, Kampa náplavka, Na příkopě, nám. Republiky, Novotného lávka, U radnice, V celnici.

Zahrádky nově navržené pouze do 22. hodiny: Betlémské nám. před kaplí a u č. 11, Dražického nám., Havelská 2, 8 a 25, Jalovcova, Jilská, Karlova – celá, Karmelitská, Křížovnické nám., Loretánská, Malá Štupartská, Masarykovo nábř., Melantrichova, Mostecká, Na Kampě – celá, Národní – Platýz vnitroblok, Petrská, Rytířská 10, Seminářská, Spálená, Staroměstské nám. směr Dlouhá, Týnská, Újezd, U Lužického semináře a další.

Radnice první městské části rovněž žádá, aby na zahrádkách nebyla povolována grilovací zařízení, která zápachem obtěžují okolí.

Praha 1 věří, že nové vyhodnocení provozní doby zahrádek bude zárukou zklidnění centra v nočních hodinách a zvýšení komfortu pro místní obyvatele a že bude pozitivně motivovat provozovatele zahrádek. V případě problémů je Komise pro obchod a služby připravena se provozní dobou znovu zabývat.