Městská část Praha 1 opakovaně zdůrazňuje, že v rámci příprav magistrátní obecně závazné vyhlášky o regulaci hazardu, do kterých se od začátku aktivně zapojila, prosazuje snížení počtu kasin, tedy i technických her, mezi které patří například hrací automaty.

Zatímco zákon umožňuje, aby kasino mělo na jednu živou hru deset technických her (tedy i hracích automatů), v Praze 1 už několik let v průměru platí poměr jedna ku čtyřem. „Dlouhodobým cílem Prahy 1 je samozřejmě odstranění všech hracích automatů, radnice se ale musí držet platné legislativy, a ta to neumožňuje,“ vysvětlil 1. místostarosta Prahy 1 Petr Burgr.

V současné době je v Praze 1 z minulých let 21 povolených adres kasin. Radnice první městské části nyní chce, aby kasina zůstala pouze v místech, která jsou pod přísným dohledem a jsou určena v drtivé většině movité zahraniční klientele. V žádném případě nepřistoupí na zvýšení počtu kasin nebo technických her (mj. hracích automatů). „K žádnému navýšení nedošlo, nedochází ani nedojde. Naopak,“ ubezpečil radní Prahy 1 Richard Bureš.

Praha 1 se aktivně zapojila do příprav magistrátní obecně závazné vyhlášky o regulaci hazardu, jejíž vytvoření má ve své gesci pražská radní Hana Kordová Marvanová a v níž Praha 1 prosazuje uvedené snížení počtu kasin. „Není proto třeba, aby radnici Prahy 1 kdokoliv ke spolupráci vyzýval. Spolupráce, a to na velmi dobré úrovni, už dávno probíhá,“ konstatoval Petr Burgr.

První městská část zároveň chce ve své působnosti zřídit pracovní skupinu složenou ze zástupců koalice, opozice i z nezávislých odborníků, která by navrhla další postup regulace hazardu na území MČ Praha 1.

„V září chci předložit na Zastupitelstvu hl. m. Prahy návrh nové vyhlášky o hazardních hrách. V nové vyhlášce by mělo být na základě žádostí městských částí rozšířeno území Prahy s nulovou tolerancí hazardu. Dále je mým cílem v souladu s koaličním programem odstranit v maximální možné míře herny s herními automaty při zachování možnosti provozování zábavního průmyslu v kasinech s přísným režimem, kde je riziko návazných negativních jevů minimalizováno důkladnou evidencí hráčů, provozovateli i skladbou návštěvníků. Intenzivně na tom spolupracuji s městskými částmi, včetně Městské části Praha 1,“ vysvětlila už minulý týden Hana Kordová Marvanová.

Tisková zpráva ke stažení zde – DOC