Již na jaře letošního roku má začít přeměna dlouhodobě prázdného a zdevastovaného bytového domu v ulici Černá 10 na devět nových malometrážních startovacích bytů pro mladé lidi. Městská část se jim tím snaží pomoct při řešení bytové situace na počátku samostatného života. Byty budou připravené k nastěhování v příštím roce. O jejich nájemnících a nájemnicích, kteří splní stanovené podmínky, rozhodne los.

Nájem v obecních bytech bude sto padesát korun za metr čtverečný. Mladým lidem a rodinám poskytne klid i čas na řešení své stabilní bytové situace do budoucna

Projekt v ulici Černá počítá se třemi typy bytů. První budou pro jednu osobu s dobou pronájmu na dva roky s možností prodloužení až o jeden rok. Druhý typ (garsonka) počítá s nastěhováním dvou osob s pronájmem na tři roky s prodloužením až o dva roky. Třetí typ bytů (2 + kk) bude k dispozici manželům do věku třiceti let s jedním dítětem. Pronájem bude možný na tři roky s možností prodloužení až o další dva roky.

V současné době Praha 1 úspěšně nabízí osm startovacích bytů v domě v Samcově ulici. Jejich velikost je okolo třiceti metrů čtverečných. „Naším cílem je, aby ti, kteří se v Praze 1 narodili, tu měli možnost pokračovat v bydlení i po dosažení plnoletosti. Tedy v době, kdy začnou aktivně vydělávat, zakládat rodiny a plně se postaví na vlastní nohy,“ uvedl Richard Bureš. „S ohledem na bytovou situaci v Praze 1 místní bohužel často hledají bydlení mimo ni. A právě startovací byty jim dávají možnost v městské části, kde se narodili, zůstat a pokračovat jako rezidenti,“ zdůraznil.