V poslední době se velmi výrazně zvyšuje počet obětí trestné činnosti páchané v tzv. kyberprostoru. Dochází k ní mimo jiné i z důvodu neopatrnosti a přílišné důvěřivosti poškozených občanů. Pachatelé této trestné činnosti se pak díky tomu dokážou dostat k citlivým údajům a tím i k finančním prostředkům poškozených obětí, o které je nenávratně připraví.

Způsobů spáchání této trestné činnosti je mnoho a zde jsou nejčastější z nich:

Tzv. „falešný bankéř“ – Telefonáty údajných zaměstnanců bank, kteří se snaží vyděsit majitele bankovního účtu tím, že má s účtem nějaký problém. Vždy se jedná o falešný poplach a tento má vzbudit pocit nutnosti s penězi na účtu jakkoli naložit, nejčastěji je vybrat v bankomatu a následně je vložit do bitcoinmatů (směna finanční hotovosti za virtuální měnu). Všechna telefonní čísla pachatelů jsou podvržená (vydávající se za čísla pravých uživatelů).

Doporučení: Pokud Vás takto bude někdo kontaktovat, vyslechněte si, co Vám říká a sdělte mu, že mu obratem zavoláte na oficiální linku banky, či že se osobně dostavíte na pobočku. Nikdy nevíte kdo je na druhé straně hovoru.  

SMS zprávy z banky – Oběti přijde SMS zpráva od banky, kde je uvedeno, že bankovní účet byl zablokován, nebo k tomuto dojde za pár minut, pokud se nepřihlásí přiloženým odkazem v SMS zprávě. Odkaz je falešný, ale člověk má vizuálně pocit, že je vše v pořádku. Následně dojde k údajnému přihlášení, čímž pachateli oběť sdělení přihlašovací jméno i heslo. Poté pachatel sám v internetovém bankovnictví oběti změní všechny údaje včetně potvrzovacího čísla mobilního telefonu a peníze z účtu oběti převede jinam.

Doporučení: Vždy k přihlášení do internetového bankovnictví použijte oficiální aplikaci, kterou vydala banka. Nikdy neklikejte na odkaz do neznáma a rozhodně zde nevyplňujte ŽÁDNÉ informace. Dále doporučuji informovat banku na oficiální lince a popřípadě dořešit zda se skutečně něco nestandartního odehrálo.

Prodej zboží na inzertních serverech – oběť nabízí běžné zboží na některém z inzertních serverů a kontaktuje ji osoba (nejčastěji přes sociální síť WhatsApp) s tím, že o nabízené zboží má zájem a pod různými výmluvami nabídne, že přiloží ve zprávě odkaz, kterým zařídí dopravu a zároveň zaplacení zboží. Zaslaný odkaz přibližně odpovídá vzhledu oficiálních internetových stránek dopravce a pro vyzvednutí platby za zboží je oběť nabádána k vyplnění veškerých údajů o platební kartě. Tím pak umožní pachateli zneužití platební karty k okamžitému výběru peněz.

Doporučení: Nikdy nepoužívejte odkazy do neznáma. Nikdy nevyplňujte údaje o sobě či o platební kartě a už vůbec ne do internetového bankovnictví.

Obchodování s virtuální měnou – častými oběťmi jsou lidé co se spontánně rozhodnou, že budou investovat do virtuálních měn, aniž by měli jakékoli zkušenosti. Po projevení zájmu o investici jsou osloveni pachateli, kteří je přemluví nainstalovat si program ke vzdálenému přístupu do svého počítače (nejčastěji AnyDesk a TeamViewer) Pokud to oběť provede, získá pachatel přístup do jeho počítače, či mobilu a tím i k jeho internetovému bankovnictví a připraví ji většinou o všechny peníze na účtu.

Doporučení: Než s tímto začnete, nastudujte si co nejvíce materiálů o možnostech investic do kryptoměn a kontaktujte pracovníky svých finančních ústavů. Například bankovního poradce.  Nikdy neinstalujte programy na vzdálenou správu svého PC.

Další důležitá doporučení:

Emailová schránka – NIKDY nikomu nesdělujtepřístupové údaje do své emailové schránky

Platební karty – NIKDY nikomu nesdělujte, ani nikam nezadávejte údaje k Vaší platební kartě, pokud sami neplatíte za zboží

Internetové bankovnictví  – NIKDY nikomu nesdělujte, ani nikam nezadávejte žádné přihlašovací údaje, kterými se přihlašujete ke svému účtu, nebo kterými potvrzujete platby

TYTO ÚDAJE VE SKUTEČNOSTI VAŠE BANKA NIKDY NEPOTŘEBUJE ZNÁT