Dárky od radnice i radničních partnerů, slavnostně nazdobené školy a třídy, nové paní učitelky a vychovatelky i představitelé radnice – to všechno čekalo první školní den na naše nové prvňáčky, děti nastupující do přípravných tříd a jejich rodiče.

Na místo své školní docházky se například vrátil místostarosta Tomáš Heres, který spolu se zastupitelem a předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 Pavlem Čižinským přivítal děti a jejich rodiče v Jindřišské, kde sídlí první stupeň ZŠ Vodičkova. A obdobné to bylo i v dalších školách zřizovaných naší městskou částí. V Malostranské ZŠ v Karmelitské se na nejmenší školáky spolu se zaměstnanci školy těšily starostka Terezie Radoměřská a radní Ivana Antalová.

Ve Vojtěšské, kde je budova prvního stupně ZŠ Brána jazyků, se slavnostního uvítání ujali s představiteli vedení školy radní Michal Müller a zastupitel a předseda Výboru pro participaci, participativní rozpočet, veřejný prostor a pro dotační programy Martin Motl.
Prvňáčkům ZŠ J. Gutha-Jarkovského popřáli v budově v Karmelitské hodně štěstí do žákovských let 1. místostarosta David Bodeček a radní Vojtěch Ryvola. David Bodeček pak s místostarostkou Kateřinou Klasnovou přivítal děti nastupující do ZŠ nám. Curieových.

Ve třídách pak na děti čekaly velké balíčky se základními školními potřebami od radničního Odboru školství, tvořené batůžkem, tužkou, pastelkami, pravítkem, lahví na pití, rozvrhem hodin, vystřihovánkami, reflexní páskou, šňůrkou na krk. Letos se pak díky partnerům radnice rozrostly o další krásné a užitečné dárky, např. barevné papíry, voskovky, reflexního medvídka a nálepky, zápisník s pastelkami, pexeso, ořezávátka či gumovací pryže.

Radnice a její školy navíc myslí i na sociálně slabší rodiny. Ty mohou třeba využívat školní programy pomáhající s hrazením obědů, k dispozici je jim také organizace Women for women (https://women-for-women.cz/obedy-pro-deti/).

Pomoc nabízí i Odbor sociálních věcí a zdravotnictví ÚMČ Praha 1, jehož Oddělení péče o rodinu a děti pravidelně pro děti ze sociálně slabších rodin pořádá jarní a podzimní ozdravné pobyty. Městská část Praha 1 má také zřízen Sociální fond, který slouží ke zlepšení sociální situace občanů Prahy 1, tedy i dětí. Odbor školství navíc využívá tzv. Balíček Pražana, který zřídilo hlavní město (https://pomocprazanum.praha.eu/cz/balicek-skolstvi).

Rádi vyřizujeme velké poděkování partnerům radnice za krásné dárky pro naše nejmenší školáčky:
▪ Vodohospodářské stavby Javorník – bloky, gumovací pryže, gelová pera
▪ Česká spořitelna – vybarvovací sady s kreslícím papírem, klíčenky, pexesa
▪ ICZ a.s. – reflexní pásky, tužky
▪ Sodexo Pass Česká republika a.s. – bonbóny
▪ KOHOS, a.s. – voskovky
▪ Vistoria CZ a.s. – barevné papíry, gumovací pryže, ořezávátka
▪ Jan PETR – hlavolamy
▪ DAP, a.s. – pastelky
▪ Ministerstvo dopravy, samostatné oddělení BESIP – reflexní pásky, reflexní medvídci, reflexní samolepky, šle, tašky, letáčky.

A velké poděkování patří Odboru školství (Pavel Štursa, Barbora Filkornová, Mária Hartmannová, Martina Slavíková, Matej Topoli, Vladimíra Zubová), který balíčky pro všechny děti nabalíčkoval, i Hospodářské správě radnice, jejíž šikovní pánové vše rozvezli.

Krásný školní rok!