Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která obcím umožní regulovat na svém území sdílené ubytování typu Airbnb, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Návrh změn projde podle vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) připomínkami ministerstev a expertů. Ministerstvo ho chce předložit do konce letošního roku.

„Novelu vítám, ať už jako novelizaci živnostenského zákona, nebo, ještě lépe, jako nový zákon. Pro nás všechny postižené negativními následky krátkodobého ubytování je nejdůležitější, aby novela byla vypracována nejen dříve, než se masivně vrátí turisté, ale i tak, aby byla skutečně vymahatelná a nebyla jen pomyslnou legalizací umožňující další obcházení,“ okomentovala návrh zastupitelka a předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a podporu komunitního života Prahy 1 Bronislava Sitár Baboráková. S odkazem na server AirDNA rovněž připomněla, že v roce 2020 bylo na území městské části 4 235 přiznaných jednotek krátkodobého ubytování v celkovém množství zhruba 12 tisíc obydlených bytů. Nejhůře na tom v té době bylo Nové Město s 2 397 nabídek.

Bartoš v tiskové zprávě uvedl, že ministerstvo na vládní novele začalo urychleně pracovat. „Zákon bude vymahatelný pro všechny platformy. K tomu se vláda zavázala v programovém prohlášení, a to také chceme splnit. Nejhorší věc, která by se mohla stát, by byla, že znovu překotně schválíme zákon, který v praxi nebude fungovat. Vládní návrh bude připravený zrychleně, ale bude také obsahovat analýzu dopadů a projde připomínkami ministerstev a rukama expertů v Legislativní radě vlády,“ uvedl ministr.

Stavební úřad Prahy 1 nedávno udělil prvnímu majiteli bytu poskytovaného přes Airbnb pokutu za jeho užívání v rozporu s kolaudací, což následně po odvolání majitele potvrdil i magistrát.

Za původní článek děkujeme: ČTK, Stavební server