Tašky s velikonočními mazanci, vánočkami, instantními polévkami, zeleninovými i masovými konzervami, čokoládami, chleby, kakaem, rýží a dalšími potravinami čekaly na klienty první den provozu nového výdejního místa Potravinové banky v Řeznické 14.

„Zřízením nového výdejního místa reagujeme spolu s Potravinovou bankou na potřeby našich občanů, kteří se dostali do sociální nouze,“ vysvětlila radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivana Antalová. Výdejní místo v Řeznické 14, jediné v Praze 1, bude otevřeno každou středu od 9 do 12 hodin. Mezi jeho klienty budou podle Ivany Antalové patřit osamělí senioři, občané s handicapem a samoživitelé a samoživitelky.

Její slova podpořila a doplnila ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová. „Počty lidí v sociální nouzi narůstají,“ uvedla ředitelka. Její organizace denně odebírá od velkých potravinových řetězců neprodané potraviny jako například pečivo, ovoce a zeleninu. V drtivé většině od nich ale nedostává trvanlivé potraviny. Jejich hlavním zdrojem je známá celostátní potravinová sbírka. Kromě ní ale Věra Doušová vyzdvihla i velmi důležitý přínos dárců z řad firem, jednotlivců, škol či hasičů anebo například vojenských letců.

Nové výdejní místo Potravinové banky sídlí v nebytových prostorech ve správě městské části Praha 1, kde už deset působí organizace Nový Prostor. Při slavnostním rozšíření jejich využití  do nich zavítala i starostka Terezie Radoměřská, která věří, že se rovněž podaří rozšířit řady dárců. „Rádi bychom s touto myšlenkou oslovili i naše podnikatele a živnostníky. Věřím, že se mezi nimi najde dost těch, kteří rádi a ochotně podpoří činnost Potravinové banky a jejího výdejního místa u nás,“ prohlásila starostka Prahy 1.

Potravinová banka pro Prahu a Středočeský kraj byla založena v roce 2009 a je součástí České federace potravinových bank. Mezi její hlavní cíle patří boj proti plýtvání potravinami, dělení se o ně s těmi, kteří mají hlad, a obnova solidarity mezi lidmi.

Chcete Potravinové bance pomoci, ale nevíte jak? Můžete se stát třeba dobrovolníkem, finančním přispěvatelem anebo dárcem potravin.

Více informací naleznete na www.potravinovabankapraha.cz.