Zašlá zeď na břehu Vltavy dostane novou podobu od světově proslulého výtvarníka a ilustrátora Petra Síse, který vyrůstal na Malé Straně a jehož díla zdobí veřejný prostor v New Yorku, Lisabonu, Kapském městě nebo na letišti Václava Havla v Praze. Nové rozsáhlé dílo s názvem “Sametový most” vzniklo u příležitosti výročí sametové revoluce a obrazově pojednává o historii Československa mezi lety 1918 a 1989. Dílo bude na Kampě instalováno na jaře 2020. 

Nejnovější výtvarné dílo Petra Síse znázorňuje ikonu Prahy – pohled Karlův most. Do oblouků mostu Petr Sís umístil 12 obrazů, které symbolickým jazykem vypráví o historii Československa v letech 1918 až 1989.  Partnery projektu jsou Praha 1, Amnesty International Česká republika, Knihovna Václava Havla a Centrum současného umění DOX. 

Praha 1 pro dílo po dialogu s partnery vybrala vhodnou zeď a lokalitu na Kampě, naproti Střeleckému ostrovu. Zeď, která bývala často terčem sprejerů, je dnes ve špatném technickém stavu a v budoucnu potřebuje celkovou rekonstrukci. Celkově tak dojde k revitalizaci malebného zákoutí odkud je krásný pohled na druhý břeh Vltavy s Národním divadlem. Rada městské části Praha 1 schválila instalaci díla v listopadu.

“Před časem jsme byli osloveni s tímto nápadem a projekt jsme jako rada městské části podpořili. Je symbolické, že od této zdi téměř můžeme vidět do oken bývalého bytu Václava Havla, který je symbolem boje za lidská po celém světě. Mám radost, že i tato zeď se nyní stane jakýmsi průnikem světovosti a Prahy, právě skrze dílo a osobnost Petra Síse, který zde vyrůstal na Malé Straně. Jsem přesvědčený, že dílo přirozeně splyne se svým okolím a zeď se Sametovým mostem se stane novým oblíbeným místem k procházkám Pražanů, kde budou třeba i svým dětem vyprávět příběh našich moderních dějin,” komentuje rozhodnutí radnice starosta Prahy 1 Pavel Čižinský. 

O vznik díla se společně zasadili přátelé Petra Síse, novinář a šéfredaktor magazínu Forbes Petr Šimůnek a filantrop irského původu Bill Shipsey, zakladatel iniciativy Art for Amnesty, odnože lidskoprávní organizace Amnesty International. Shipsey po celém světě zapojuje významné umělce do propagace témat spojených s dodržováním lidských práv a rozvojem demokracie. Spolupracoval na projektech po celém světě s osobnostmi jako je Nelson Mandela, Joan Baez, Bono Vox, Peter Gabriel, U2, Sting Yoko Ono, Paul Simon, John Legend, z výtvarníků často spolupracuje právě s Petrem Sísem.  

Jako obdivovatel Václava Havla se Shipsey také zasazuje o instalaci tzv. laviček Václava Havla po světě: Sametová revoluce byla inspirací pro všechny zastánce svobody a lidských práv na celém světě. U příležitosti výročí třiceti let od této celosvětově významné události je nám ctí zprostředkovat Praze tenhle umělecký dar všem statečným ženám a mužům, díky kterým se revoluce uskutečnila. Doufáme, že Sametový most bude místním i návštěvníkům připomínat, že svoboda a lidská práva zkrátka nejsou samozřejmostí a musí být chráněny dnes a denně,” říká Bill Shipsey, zakladatel Art for Amnesty.

Petr Sís, který střídavě žije v New Yorku a v Praze v Nerudově, ulici má z realizace projektu radost a zároveň vyjádřil pocit odpovědnosti. “Na Malé Straně jsem vyrůstal a jsem moc rád, že se domluva s Prahou 1 podařila a dílo bude umístěné právě zde. Motiv mostu je tu celkem symbolický – mosty lidi spojují, zdi je rozdělují. Jsem tedy rád, že se zrovna tahle zeď v podstatě přemění na most. Některé prvky díla ještě dodělávám a i proto, že se se sem tak rád vracím, si dávám opravdu záležet na každé tečce,“ říká s humorem k budoucímu dílu a jeho umístění výtvarník. 

Na zeď na Kampě byly v neděli nainstalovány dvě desky z originálních kachliček, jedna zobrazuje Tomáše Garrigua Masaryka a druhá Václava Havla v kresleném provedení Petra Síse. Kromě toho je na zdi umístěna až do konce roku vizualizace části díla na závěsném baneru. Hotové dílo bude instalováno příští rok na jaře po nutné rekonstrukci zdi.

Odhalení vizualizace se v neděli zúčastnila i radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě) a dále zástupci radnice Prahy 1, Amnesty International a dalších partnerů včetně osobností českého veřejného života, kteří přispěli na vznik celého díla. Město Praha dílo dostává darem od partnerů, náklady na realizaci ze tří čtvrtin pokryjí dary soukromých osob, jedna čtvrtina má být financována veřejnou sbírkou. Na vznik díla by tak mohli přispět i všichni Češi, včetně těch žijících v zahraničí. 

„Jsem moc ráda, že umění významného světového ilustrátora Petra Síse v této podobě a v tomto rozsahu konečně spatříme i zde v Praze a těším se a doufám, že již brzy bude dílo na Kampě umístěné permanentně,” vyjádřila se Hana Třeštíková, pražská radní pro kulturu. 

Na nedělním odhalení díla se sešla početná komunita místních občanů s rodinami. „Petr Sís byl frajer a součást našeho dospívání na Malé Straně. Jsem moc rád, že se touto cestou vrací zpátky do Prahy a děkuji za to,” řekl místní kavárník a zastupitel Prahy 1 Martin Kotas (My, co tady žijeme), který instalaci díla za Prahu 1 koordinuje.  

Výstava Petra Síse “O létání s jiných snech”, která právě probíhá v Centru současného umění DOX, se těší nebývalému zájmu Pražanů: „Že je dílo a výtvarný styl Petra Síse u nás v oblibě ilustruje i fakt, že jeho aktuální výstava bude podle průběžných statistik jednou z dosud nejnavštěvovanějších za celou historii DOXu, ne-li dosud nejnavštěvovanější,” komentuje zájem o tvorbu Petra Síse Leoš Válka, ředitel DOXu. 

Petr Sís (*1949)
Petr Sís je mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů. Vyrůstal v Praze na Malé Straně. Absolvoval pražskou VŠUP a Royal College of Art v Londýně. V roce 1982 odešel do USA, kde začal přispívat ilustracemi do periodik včetně New York Times, brzy také začal vydávat knihy. Od té doby žije i se svou rodinou v New Yorku a do rodné vlasti se pravidelně vrací. Knihy Petra Síse v České republice vydává nakladatelství Labyrint.

Za svou tvorbu získal mnoho ocenění po celém světě – od Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně přes několik medailí Americké knihovnické asociace, osm cen New York Times za nejkrásnější ilustrovanou knihu až po dvě Ragazzi Award na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni. V roce 2003 obdržel jako vůbec první ilustrátor dětských knih prestižní MacArthurovo stipendium a v roce 2012 mu byla za celoživotní tvorbu udělena Cena Hanse Christiana Andersena.

Petr Sís vytvořil 26 knih (nejen) pro děti a mládež, ilustroval více než 60 knih a natočil téměř tři desítky animovaných filmů. Věnuje se také plakátu, výtvarným objektům, nástěnným malbám i realizacím ve veřejném prostoru. K těm nejznámějším patří mozaika pro newyorské metro či obří tapiserie na letištích v Praze, Dublinu a Kapském Městě. Aktuálně pracuje na autorské knize o siru Nicholasi Wintonovi.