Investor probíhající rekonstrukce další části objektu bývalého hotelu InterContinental bude podrobně informovat školu, rodiče a veřejnost ohledně všech potřebných opatření. Domluvil se na tom se zástupci městské části Praha 1 a s vedením ZŠ nám. Curieových v návaznosti na několikaměsíční jednání a v reakci na zpětnou vazbu rodičů žáků k probíhající rekonstrukci.

Týká se to plánovaných kroků v souvislosti s obnovou samostatné budovy komplexu přiléhajícího k pozemku školy a bytovým domům. V posledních týdnech v okolí probíhají přípravné práce, včetně stavby lešení na pozemku hřiště, jehož zábor je nutný pro 100% bezpečnou realizaci úprav a byl zatím umožněn od 5. dubna na 29 dní.

Dodavatel stavby – společnost Metrostav – nechal ve spolupráci s investorem, a to po konzultaci se školou a městskou částí, z důvodu maximální opatrnosti, realizovat v rámci přípravných prací stavebně technický průzkum. Ten probíhá nad rámec zákonných požadavků a mapuje objekt, který je částečně určen k odstranění a částečně k rekonstrukci. Závěrečná zpráva z tohoto průzkumu, sdílená s městskou částí a školou v pondělí 17. dubna, potvrzuje, že v části určené k odstranění nejsou žádné závadné látky.

Na jednom izolovaném místě v části objektu, které se žádné bourací práce ani zásahy netýkají, byla zjištěna přítomnost stavebního materiálu s azbestovými vlákny – jedná se o těsnicí provazce z azbestu na spojích potrubí. Jde o stavebně uzavřenou instalační šachtu, kde neexistuje způsob, jak by se látka mohla dostat do kontaktu s vnějším prostředím.

Odstraňovat se bude v další fázi podle předem schváleného postupu v kontrolovaném pásmu v momentě, kdy již bude stát konstrukce nové části objektu. Všechny práce tak proběhnou výhradně zevnitř domu. Přesné kroky nakládání s azbestem a jakékoliv rizikové postupy budou s dostatečným předstihem projednávány se zástupci městské části Praha 1, s vedením školy, Hygienickou stanicí hlavního města Prahy a za supervize nezávislého odborníka.

Během již naplánované fáze odstraňování části budovy bez obsahu závadných látek bude kladen důraz na omezení prašnosti. To zajistí preventivní opatření v podobě ochranné sítě na lešení, které odstiňuje objekt od školy, i zvolený postup bourání na etapy po patrech směrem dovnitř objektu, kdy část proběhne manuálně, což také omezí hluk a vibrace. Zbytek budovy, určený k zachování a rekonstrukci, bude v součinnosti se statikem zpevněn ocelovou konstrukcí, která zajistí jeho stabilitu. Na důsledný postup v celé věci bude dohlížet nově jmenovaný koordinátor za městskou část Praha 1 Karel Grabein Procházka.

Na místě stavby a v budově školy budou na základě požadavků a pokynů městské části a na náklady investora pravidelně prováděna měření kvality ovzduší. Protokoly z měření budou průkazně dokládat, že v ovzduší nebudou přítomny žádné škodlivé látky. Zaměří se i na prachové částice v nadlimitním množství. Díky zapojení Prahy 1 bylo dnes také u školy umístěno speciální čidlo monitorující stav ovzduší s výsledky přístupnými online na webu školy, které již město úspěšně otestovalo na dvou místech. Náklady na umístění čidla půjdou také na vrub investora.

Bourací práce navíc budou avizovány předem. „V zájmu maximální kontroly celé situace a zajištění informací pro nás i rodiče jsme se s investorem a stavebníkem dohodli na pravidelných hlášeních. Na jejich základě budeme schopni uzpůsobit rozvrh mimoškolních aktivit, jejichž možnosti jsou v průběhu jara poměrně široké. Rádi bychom, aby práce proběhly co možná nejrychleji, neboť už třetím rokem ztěžují provoz školy. Samozřejmě ale při zachování 100% bezpečnosti žáků a zaměstnanců,” shrnula priority ředitelka školy Tereza Martínková a dodala: „Investor ve spolupráci s Metrostavem a námi také zorganizuje webináře pro rodiče, kde bude možné diskutovat jakékoli jejich obavy nebo podněty.”

Investor dále uhradí náklady právě na mimoškolní aktivity dětí. „Na základě zpětné vazby od paní ředitelky, odboru školství i majetkového odboru, kde byl záměr také projednán, systematicky postupujeme v jednáních o obsahu detailní závazné dohody mimo jiné o přesném postupu i kompenzacích v řádech stovek tisíc korun. Jedná se zejména o pokrytí alternativního programu pro žáky školy i posíleného pedagogického dozoru. Její konečné znění chceme konzultovat na jednání Zastupitelstva městské části Prahy 1 v úterý 18. dubna,” upřesnil místostarosta Prahy 1 pro oblast školství David Bodeček.

V plánu je i komunikace se zástupci společenství vlastníků jednotek v domech, které k objektu přiléhají.